Trendhunters!

Gamingowy laptop dla graczy

Laptop do gier MSI

Gamingowy laptop do gier MSI

Każdy gracz, wybierając najlepszy dla siebie laptop do gier, ma już pewne wymagania i oczekiwania sprzętowe. W zależności od indywidualnych preferencji będzie więc zwracał uwagę na inne parametry. Jednak początkujący gracz z pewnością doceni zestawienie najważniejszych cech, jakimi powinien się charakteryzować dobry notebook do gier.

Komputer czy laptop gamingowy?

Choć za podobną kwotę możemy kupić dużo mocniejszy komputer stacjonarny, wielu z graczy woli zdecydować się na laptopa do gier. Jego niezaprzeczalnym atutem jest mobilność i jeśli właśnie na niej najbardziej nam zależy, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że to właśnie za nią płacimy. Ponadto, laptop do grania powinien być wyposażony w wydajną kartę graficzną i większy ekran, dlatego też nie będzie on tak mały i lekki jak inne notebooki.

Jaki laptop do gier wybrać i kupić?

Jeśli wybieramy laptopa z myślą, że będzie nam on służył głównie do grania, warto zwrócić uwagę na kilka głównych parametrów, których dopasowanie sprawi, że granie będzie bardziej komfortowe i pozwoli nam cieszyć się wszelkimi dodatkowymi efektami. Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę, kupując notebook do grania? Elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to karta graficzna, procesor, pamięć, a także ekran, matryca i dodatkowe akcesoria takie jak głośniki, słuchawki, klawiatura i myszka.

Laptopy do gier – Ranking TOP 10

Najpopularniejsze laptopy gamingowe kupowane przez graczy w tym roku:

Pozycja Nazwa laptopa Producent Cena laptopa
1MSI GL62 6QC-060XPL 15,6", Core i7 2,6GHz, 8GB RAM, 1000GB HDD (GL62 6QC-060XPL)MSIAktualna Cena
2Asus GL552VW-DM775TAsusAktualna Cena
3Lenovo Y700 LenovoAktualna Cena
4Lenovo Y700 15,6", Core i5 2,3GHz, 8GB RAM, 1000GB HDD (80NV00D0PB)LenovoAktualna Cena
5Lenovo Y700LenovoAktualna Cena
6Lenovo Y700LenovoAktualna Cena
7Lenovo IdeaPad Y50-70 15,6", Core i5 2,9GHz, 4GB RAM, 1000GB HDD + 8GB SSD (59-445863)LenovoAktualna Cena
8MSI GL72 6QD-086XPL 17,3", Core i5 2,3GHz, 8GB RAM, 1000GB HDD (GL72 6QD-086XPL)MSIAktualna Cena
9HP Pavilion Gaming 15-ak050nw P0G78EAR HP RenewHPAktualna Cena
10MSI GL62 6QE-1806XPLMSIAktualna Cena

Pełna lista laptopów do gier…->

Karta graficzna

Zarówno karta graficzna, jak i procesor, to elementy wlutowane na stałe w urządzenie i nie można ich wymienić,dlatego też to im należy poświęcić najwięcej uwagi podczas zakupów. Wybór odpowiedniej karty graficznej będzie uzależniony od gier, do jakich ma nam służyć, oraz ich ustawień. Najnowsze karty doskonale nadają się do wyprodukowanych w ostatnim czasie gier, jednak wielu użytkowników może odstraszyć ich cena. Należą do nich na przykład karty graficzne nVidia GeForce GXT oraz AMD Radeon. Dobre parametry, choć nieco słabsze osiągi zapewniają niektóre karty Radeon HD i GeForce 850 M i 950 M. Pozwolą na uruchomienie najnowszych gier (choć nie ze wszystkimi funkcjami) i gier sprzed około roku (wraz ze specjalnymi funkcjami). Karty takie jak AMD Radeon HD 8750 M czy 8770 M oraz nVidia GeForce GT 940 M pozwolą na uruchomienie nowych gier na minimalnych lub średnich ustawieniach graficznych.

Laptopy do gier z kartą graficzną GeForce GTX 980M Aktualna cena
Laptopy do gier z kartą graficzną GeForce GTX 1070 Aktualna cena
Laptopy do gier z kartą graficzną nVidia Aktualna cena

Procesor

Jeśli zależy nam na doskonałej konfiguracji sprzętu, warto zainwestować w takie procesory jak Intel Core i5 czy i7, jak również i3, czy też procesory innych producentów o równoważnej specyfikacji. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie procesora, należy zadbać o to, by karta graficzna zbliżona była do niego pod względem jakości. Opinie użytkowników laptopów gamingowych świadczą jednak o tym, że jeśli trzeba wybierać, warto postawić na lepszą jakość karty graficznej kosztem słabszego procesora.

Laptopy gamingowe z procesorem Intel Core i5 Aktualna cena
Laptopy gamingowe z procesorem Intel Core i7 Aktualna cena

Pamięć

Standardowo laptopy dla graczy wyposażone są w pamięć RAM równą 4 GB. Dobry laptop tego typu nie powinien mieć mniejszej pojemności, a ponadto warto zadbać o to, by miał co najmniej 500 GB pojemności na dysku twardym. W laptopach do grania często spotyka się starszą technologię w prędkości obrotowej (HDD). Z pewnością niejeden gracz jednak pokusi się o laptop z technologią SDD, która jest znacznie szybsza, a przy tym pobiera mniej energii. Jest jednak przy tym nadal dość droga.

Laptopy gamingowe z dyskiem SSD Aktualna cena
Laptopy gamingowe z dyskiem HDD + SSD Aktualna cena

Wielkość ekranu

Choć wielkość ekranu dla gracza ma szczególne znaczenie, w laptopach nie może ona osiągać zbyt dużych rozmiarów. Na przykład laptop z ekranem 17 – calowym to stosunkowo ciężkie urządzenie, a ponadto w krótkim czasie wyczerpuje baterię. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem dla gracza będzie ekran o wielkości 15 – 16 cali. Taki sprzęt zmieści się do standardowej torby czy plecaka, a jego waga nie przekroczy 3 kilogramów.

Laptopy gamingowe z monitorem 15 cali Aktualna cena
Laptopy gamingowe z monitorem 17 cali Aktualna cena

Matryca

Laptop do gier Lenovo

Laptop do gier Lenovo

Odpowiednio dobrana matryca nie będzie męczyć wzroku, a przy tym pozwoli nacieszyć oko efektami graficznymi. Notebooki do gier mają w standardzie matryce błyszczące, o przekątnej długości co najmniej 15 cali – mniejsza matryca męczyłaby nadmiernie wzrok. Idealna dla gracza matryca powinna mieć rozdzielczość 1280 x 800 lub 1366 x 768 pikseli.

Dodatkowe akcesoria – klawiatura, słuchawki i mysz

Na naszym rynku znaleźć można klawiatury wyprodukowane z myślą o graczach. Mogą one mieć specjalny układ, różne kolory przycisków czy też przyciski podświetlane i przyciski specjalne dla graczy. Ponadto, znaleźć możemy też klawiatury odporne na zalanie. Niebagatelną rolę w trakcie grania pełni także dźwięk. Wielbiciele gier wiedzą, że najlepsze efekty dźwiękowe można uzyskać dzięki słuchawkom. Nie tylko idealnie odwzorowują dźwięki, ale także tłumią niepożądane hałasy. Z kolei myszka do laptopa gamingowego powinna być bardzo wytrzymała, ze względu na dużą ilość kliknięć odbywającą się w krótkim czasie, i precyzyjna.

Producenci i cena laptopów do gier

Wśród producentów laptopów do gier dużą popularnością cieszą się firmy MSI, Samsung, Razer, Lenovo, Acer czy Dell. Tani notebook gamingowy można kupić już za nieco poniżej 2000 złotych, natomiast najdroższe mogą przekraczać cenę 5000 zł.

Laptopy do gier Asus Aktualna cena
Laptopy do gier Dell Aktualna cena
Laptopy do gier Dream Machines Aktualna cena
Laptopy do gier MSI Aktualna cena
Opinie 1
  • Lennon

    Reply Author

    W laptopie do gier ważna jest wielkość ekranu. 13-stka będzie zbyt mała, z kolei 17-stka trochę ciężka do noszenia. Ja wybrałem 15,6 calowy i gra się na nim b. dobrze.