Trendhunters!

Bateria zewnętrzna

Bateria zewnętrzna

Bateria zewnętrzna

Dzięki temu urządzeniu mamy pewność, że nawet gdy przed wyjściem z domu okaże się, że nasz telefon jest rozładowany, nie jesteśmy skazani na jego brak w ciągu dnia. Bateria zewnętrzna pozwala na ładowanie urządzeń w podróży, dzięki czemu możemy mieć stały kontakt ze światem, nawet gdy nie mamy stałego dostępu do energii elektrycznej.

Zewnętrzna bateria do telefonu – działanie

Przenośna ładowarka do telefonu, bank energii, power bank, bateria przenośna, mobilna bateria – to wszystko określenia baterii zewnętrznej. To urządzenie działające dzięki baterii litowo – jonowej (Li – Ion) lub też litowo – polimerowej (LiPo), przekraczającą pojemnością baterie smartfonów. Naładowany bank energii możemy zabrać ze sobą gdziekolwiek i w razie potrzeby doładować swój telefon lub inny mniejszy sprzęt elektroniczny taki jak aparat fotograficzny, nawigacja, tablet, MP3, MP4.

Jaką baterię zewnętrzną wybrać i kupić?

Choć oczywiście najbardziej popularne są ładowarki przenośne pobierające energię elektryczną z gniazdka, nie jesteśmy skazani na takie modele. Prócz nich na polskim rynku spotkać możemy także power bank na baterie lub akumulator, baterię przenośną rowerową (w tym ładowaną poprzez dynamo), ładowarkę słoneczną (solarną), czy też ładowarkę na korbkę (mechaniczną).

Bateria zewnętrzna – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jaki rodzaj ładowarki jest najlepszy? Wszystko zależy od tego, w jakich sytuacjach będziemy najczęściej jej potrzebować. Warto jednak wiedzieć, które parametry będą świadczyć zarówno o wysokiej jakości urządzenia, jak i o jego przydatności. W czasie zakupów porównujemy więc pojemność baterii zewnętrznych, ich wydajność, rodzaje i liczbę wbudowanych portów oraz obecność dodatkowych funkcji, które nierzadko znacznie ułatwiają użytkowanie i zapewniają bezpieczeństwo.

Pojemność

Każda bateria zewnetrzna ma określoną pojemność, którą podaje się w miliamperogodzinach (mAh). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że podawane wartości mają charakter orientacyjny. Oznacza to, że powerbank o pojemności 6000 mAh nie naładuje 3 razy do pełna smartfona z baterią o pojemności 2000 mAh. Podczas ładowania występują bowiem straty energii uzależnione od różnych czynników (o czym będzie mowa w dalszej części artykułu). Jaką pojemność wybrać? Modele powerbanków z baterią o pojemności 2500 mAh mogą doładować telefon do kilkudziesięciu procent, jednak jeśli potrzebujemy pełnego doładowania, warto sięgnąć po baterię przenośną o pojemności co najmniej 7000 mAh. Pamiętajmy też, że im większa pojemność, tym większa waga urządzenia. Aby wybrać najlepszy dla siebie bank energii, musimy dokonać więc kompromisu pomiędzy jego pojemnością i wagą.

Powerbanki o pojemności 4 000 mAh – 6 000 mAh Aktualna cena
Bateria zewnętrzna o pojemności 6 000 mAh – 8 000 mAh Aktualna cena
Bateria zewnętrzna o pojemności 8 000 mAh – 10 000 mAh Aktualna cena
Bateria zewnętrzna o pojemności powyżej 10 000 mAh Aktualna cena

Wydajność baterii przenośnej

Na wydajność baterii zewnętrznej może mieć wpływ kilka czynników, z czego najważniejsze to: żywotność danej baterii, jakość ładowanego urządzenia oraz temperatura otoczenia (im niższa, tym mniejsza będzie wydajność). Testy wykazują, że realna wydajność nowszych sprzętów kształtuje się na poziomie 90% podanej wartości, natomiast starszych sprzętów – na poziomie 60%.

Porty w bateriach zewnętrznych

Przenośne baterie wyposażone są w złącza micro USB lub USB, które są najbardziej uniwersalne i nie wymagają adaptera. Niektóre modele zawierają dwa porty USB, dzięki czemu można ładować dwa różne urządzenia w tym samym czasie. Standardowe napięcie w ładowarkach przenośnych wynosi 5 V.

Bateria zewnętrzna o złączu 1x USB Aktualna cena
Bateria zewnętrzna o złączu 2x USB Aktualna cena
Bateria zewnętrzna o złączu lightning Aktualna cena
Bateria zewnętrzna o złączu MicroUSB Aktualna cena

Bateria zewnętrzna do telefonu – dodatkowe funkcje

Banki energii, jak większość nowoczesnych urządzeń elektronicznych, mogą zawierać dodatkowe funkcje i udogodnienia, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Należą do nich między innymi:

Producenci i cena baterii zewnętrznych do telefonu

Wśród producentów baterii przenośnych do telefonu warto wymienić takie marki jak GP, PQI, Sunen, Eneloop, Measy, Lepow czy Colorovo. Tania bateria zewnętrzna może kosztować nawet 10 złotych. Najdroższa może stanowić wydatek rzędu 500 złotych.

Bateria zewnętrzna GP Aktualna cena
Bateria zewnętrzna Adata Aktualna cena
Bateria zewnętrzna Omega Aktualna cena
Bateria zewnętrzna PQI Aktualna cena

Opinie 2
  • Anetta

    Reply Author

    jakie power banki mają najlepsze opinie? jak dotąd miałam tylko takie reklamowe gadżety, ale wszystkie były – delikatnie mówiąc – do niczego.


  • DorisD

    Reply Author

    Ostatnio rozmawiałam z kimś na temat powerbanków usłyszałam, że nie ma czegoś takiego, jak dobry i tani powerbak… A może jednak? Powiedzcie mi, że to nieprawda;)