Trendhunters!

Czytnik ebooków

Czytnik książek elektronicznych firmy Onyx

Czytnik książek elektronicznych firmy Onyx

Mogłoby się wydawać, że nic nie jest w stanie zastąpić zapachu świeżo wydrukowanej książki i dotyku papieru pod palcami podczas czytania. Jednak kiedy weźmie się do ręki czytnik ebooków i pozna jego ogromne możliwości, pokusa posiadania takiego urządzenia może być nieodparta dla niejednego mola książkowego.

Do czego służy czytnik ebooków?

Oczywiście najważniejszą funkcją czytnika jest umożliwienie czytania książek, choć znajduje on także ogromne zastosowanie do przechowywania notatek, raportów czy innych materiałów. Najczęściej obsługiwane przez czytniki formaty to MOBI, EPUB, PDF, DOC czy TXT, choć lista ta w przypadku niektórych modeli może być znacznie dłuższa i obejmować nawet kilkanaście formatów. Większość księgarni ma w swojej ofercie książki w formacie MOBI i EPUB.

Jaki czytnik ebooków wybrać i kupić?

Standardowe czytniki ebooków mają ekrany o przekątnej 6 cali (12 cm x 9 cm), które pozwalają na wygodne, niemęczące oczu czytanie. Do wyboru jednak mamy również w sklepach modele o przekątnej 5 cali, a także 8 cali i 10 cali. Urządzenia z większym ekranem z pewnością przydadzą się osobom, które często przeglądają pojemne pliki PDF. Warto jednak pamiętać, że są one znacznie droższe od standardowych czytników.
Czytnik ebook to dobry pomysł na udany prezent!

Czytniki ebooków – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Czytnik ebook z podświetleniem

Choć powszechnie używa się sformułowania „czytnik z podświetleniem”, warto zwrócić uwagę, że jest to raczej „nadświetlenie”. W tym przypadku dodatkowe światło nie pochodzi z ekranu (co męczyłoby nadmiernie wzrok), ale z diod oświetlających tekst od góry. Liczne testy przeprowadzane z użyciem nadświetlenia wykazały, że takie rozwiązanie jest pomocne nie tylko w ciemności, ale także w ciągu dnia, poprawiając kontrast i zwiększając tym samym komfort czytania.

Czytniki do ebooków z podświetleniem Aktualna cena

E-papier (e – ink)

Czytniki do ebooków wyróżnia przede wszystkim rodzaj ekranu. Choć można spotkać urządzenia z ekranem LCD, wiadomą sprawą jest, że długotrwałe czytanie na takim ekranie szybko męczy wzrok. Dlatego też czytniki do książek wyposażone są najczęściej w ekrany emitujące papier (tak zwany e – papier, e – ink), które są znacznie bardziej przyjazne dla naszych oczu: wyglądem przypominają papier i nie odbijają światła. Istnieje kilka rodzajów e – papieru, a wśród nich najlepsze opinie mają Pearl, Vizplex, Carta i Vizplex. Warto dodać, że czytniki do książek elektronicznych mają czarno – biały wyświetlacz i choć wersje kolorowe proponowane są od czasu do czasu przez różnych producentów, zarówno ich wysoka cena, jak i niewielka różnica w odbiorze sprawiają, że nie zyskują dużej popularności.

Czytniki do książek elektronicznych E-Ink Aktualna cena

Sterowanie czytnikiem do książek

Przewracanie stron w czytniku zwykle odbywa się przy pomocy fizycznych przycisków. Z kolei ekrany dotykowe w czytnikach dzielimy na:

Ekrany e – ink mogą mieć wolniejszy czas reakcji niż ekrany LCD, jednak w tym przypadku nie ma to większego znaczenia.

Czytniki ebook 6 cali Aktualna cena
Czytniki ebook 8 cali Aktualna cena

Pamięć

Pamięć czytnika to jeden z jego najważniejszych parametrów. Standardowo wynosi ona od 2 do 4 GB, a więc jest w stanie pomieścić około 1000 książek. Czytniki o mniejszej pamięci, na przykład poniżej 1GB, pozwalają na jej rozszerzanie dzięki wykorzystaniu kart SD i micro SD.

Czytniki ebook o pojemności 4GB Aktualna cena

Funkcje pomocnicze

Czytnik ebooków Lark FreeBook

Czytnik ebooków Lark FreeBook

Czytniki książek mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje pomocnicze, wśród których najczęściej spotykane to:

Czytnik ebooków czy tablet?

Wiele osób staje przed takim dylematem. W jakie urządzenie warto zainwestować? A może konieczny będzie zakup obu? W odpowiedzi na te pytania być może pomoże porównanie atutów tabletu i czytnika do książek. Eczytniki umożliwiają dostęp do ogromnej ilości książek. Specjalny ekran ułatwia czytanie i jest bardziej przyjazny dla naszego wzroku. Najlepsze czytniki mogą na jednym doładowaniu baterii pracować nawet przez miesiąc. Są też tańsze. Z kolei tablety są bardziej uniwersalne i dają możliwość dostępu do tysięcy gier i aplikacji. Mają jasny obraz, pozwalający na korzystanie z nich nawet w ciemności. Zapewniają wysoką rozdzielczość ekranu i kolorowy obraz.

Najpopularniejsze eBooki Aktualna cena

Producenci i cena ebooków

Do najbardziej popularnych producentów eczytników należą firmy takie jak Kindle, Inkbook, Onyx, Kobo, Prestigio, LarkFreeBook i PocketBook. Za tani można uznać czytnik do 200 złotych. Najdroższe modele, na przykład z modułem WiFi i sterowaniem dotykowym, mogą kosztować około 500 złotych.

Czytnik ebook Amazon Aktualna cena
Czytnik ebook InkBook Aktualna cena
Czytnik ebook Onyx Aktualna cena

Opinie 3
 • asoka2001

  Reply Author

  Nie wiedziałam, że czytniki mają aż tyle możliwości i występują w kilku odmianach. Teraz będę dużo bardziej skłonna do kupna e-booka. 🙂


 • 765tuttu

  Reply Author

  Szkoda, że czytniki z podświetleniem są o wiele droższe od tych bez. A w sumie, to ich największy atut dla mnie – czytanie w szpitalu z telefonu to masakra, ale co zrobić:P


 • Ania

  Reply Author

  Hmmm… zastanawiam się, który czytnik ebook wybrać. Chyba najbardziej popularny jest kindle, ale to dlatego, że jest w miarę tani, czy że faktycznie jest dobry? Please, help!