Trendhunters!

Dysk przenośny

Dysk przenośny A - Data

Dysk przenośny A – Data

Dysk przenośny to obecnie dla wielu osób konieczność. Ogrom ilości danych, jakie z czasem gromadzą się na naszych stacjonarnych dyskach, sprawia, że pamięć zewnętrzna staje się dużym ułatwieniem. Czym charakteryzują się dyski przenośne i jak wybrać najlepsze urządzenie dla siebie?

Format

Dyski przenośne można spotkać w następujących formatach:

Jaki dysk przenośny wybrać i kupić?

Wybór rodzaju dysku uzależniony jest od tego, w jakim celu będziemy go używać. Obecnie dostępne są dyski WiFi (sieciowe), bezprzewodowe i multimedialne. Poniżej omawiamy pokrótce każdy z nich.

Dyski przenośne – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Pojemność przenośnego dysku

Najpopularniejsze dyski przenośne mają pojemność 250 lub 500 GB, a także 2, 3 i 4 TB. Warto wiedzieć, że im większa pojemność dysku, tym mniej płacimy za 1GB. Nie oznacza to jednak, by na wszelki wypadek kupować dysk o jak największej pojemności. Do przechowywania fotografii wysokiej jakości czy też filmów z pewnością przyda się nam dysk o dużej pojemności.

Przenośny dysk 1 TB Aktualna cena
Przenośny dysk 2 TB Aktualna cena
Przenośny dysk 3 TB Aktualna cena

Dysk WiFi

Przenośne dyski sieciowe (NAS) to doskonałe wyposażenie dla osób, które mają w domu więcej niż jeden komputer i sieć WiFi. Lista możliwości takich urządzeń jest dość długa: umożliwiają udostępnianie danych w różnych formach; serwery multimedialne pozwalają na odsłuchiwanie muzyki bezpośrednio z (dostosowanego) telewizora lub odtwarzacza multimedialnego. Ponadto, dają dostęp do danych z każdego uprawnionego domowego komputera i umożliwiają dostęp do danych przez Internet. Mogą też pobierać pliki z Internetu nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony. Dysk sieciowy NAS daje nam dostęp z sieci zewnętrznej, natomiast NDAS pracuje tylko w domowej, wewnętrznej sieci.

Dyski typu HDD i SSD

Dysk przenośny SanDisk

Dysk przenośny SanDisk

Dyski HDD (Hard Disc Drive) zbudowane są z co najmniej jednego talerza wykonanego ze stopu aluminium i głowic elektromagnetycznych. Przesłanie strumienia elektromagnetycznego przez głowicę powoduje zapisanie danych na talerzu dysku. Dyski SSD (Solid State Drive) nie mają ruchomych części, dzięki czemu pracują bardzo cicho. Są też bardziej odporne na wstrząsy i wibracje. Charakteryzują się dużą prędkością odczytu i zapisu oraz krótkim czasem dostępu. Są też dużo droższe od dysków typu HDD.

Przenośny dysk HDD Aktualna cena
Przenośny dysk SDD Aktualna cena

Dysk bezprzewodowy

To wygodne w obsłudze urządzenie, które nie wymaga dodatkowych konfiguracji czy dodatkowego instalowania programów. Takie urządzenie wyposażone jest w akumulator i moduł WiFi, który tworzy własną sieć, stąd nie trzeba mieć w domu rutera. Przyda się użytkownikom tabletów i telefonów komórkowych.

Dysk multimedialny

Dzięki dyskowi multimedialnemu odtworzymy muzykę czy filmy przez telewizor. Niektóre modele dają też możliwość przechowywania innych danych. Znajdziemy w nich standardowe złącza: złącze zasilające, USB i HDMI. Urządzenie obsługujemy przy pomocy pilota.

Dysk przenośny – typ gniazda połączeniowego

Typ gniazda połączeniowego ma znaczenie dla prędkości działania dysku przenośnego, a świadczą o tym wyniki testów przeprowadzonych w celu porównania obu typów gniazd. W przypadku obecności gniazda USB 2.0 odczyt danych kształtował się średnio na poziomie 40 MB/s, a zapis 30 MB/s. Natomiast w dyskach z gniazdem USB 3.0 prędkość odczytu danych wynosiła 380 MB/s, a zapisu danych 240 MB/s.

Obudowa

Kupując dysk przenośny warto zwrócić również uwagę na jakość wykonania urządzenia. Taki szczegół, zdawałoby się, jak złej jakości plastik może zagrozić bezpieczeństwu naszych danych.

Producenci i cena dysków przenośnych

Wśród producentów dysków przenośnych można wymienić takie marki jak Toshiba, WD, ATA, Samsung, Verbatim, Transcend i Intenso. Tani dysk zewnętrzny można kupić już za 100 złotych. Najdroższe dyski tego typu mogą kosztować nawet ponad 400 złotych.

Dysk przenośny Western Digital Aktualna cena
Dysk przenośny ADATA Aktualna cena
Dysk przenośny Toshiba Aktualna cena

Opinie 2
  • Celynka

    Reply Author

    A gdybym tak chciała jeden dysk poświęcić na rodzinne zdjęcia i filmy (których mamy od groma), to który byście polecili? Udałoby się znaleźć jakiś tani dysk?


  • Romi

    Reply Author

    Nawet jak masz ich od groma, to chyba wystarczy Ci pendrive (np. 64 GB). No chyba, że masz tego więcej:P