Trendhunters!

Dysk zewnętrzny

Dysk zewnętrzny Seagate

Dysk zewnętrzny Seagate

Ilość danych, jaka gromadzi się nam z czasem sprawia, że wbudowana w urządzenia elektroniczne pamięć staje się niewystarczająca. Dysk zewnętrzny w takim przypadku to idealne rozwiązanie. Dzięki niemu można z łatwością przenieść dane pomiędzy komputerami, przechowywać kopie zapasowe plików czy zwiększać powierzchnię danych bez przenoszenia dysku. Jak wybrać dobry dysk przenośny? Który model jest najlepszy?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania:

  1. Jaki dysk zewnętrzny wybrać i kupić?
  2. RANKING najpopularniejszych dysków zewnętrznych
  3. Pojemność dysków
  4. Rodzaje dysków zewnętrznych: SSD czy HDD?
  5. Dyski sieciowe
  6. Dyski bezprzewodowe
  7. Dyski multimedialne
  8. Aktualne ceny dysków zewnętrznych

Interfejs

Rodzaj gniazda połączeniowego wpływa na szybkość działania zewnętrznego dysku. Testy przeprowadzone z użyciem przenośnego dysku z gniazdem USB 2.0 wykazały, że średnia prędkość przesyłu danych kształtowała się na poziomie 40 MB/s (odczyt) i 30 MB/s (zapis). Z kolei urządzenia z gniazdem USB 3.0 mogą mieć prędkość odczytu danych rzędu 380 MB/s i zapisu danych 240 MB/s.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać i kupić?

Najbardziej popularne dyski zewnętrzne to te o formacie 3,5 cala. To szybkie i pojemne dyski, w których możemy przechowywać kopie zapasowe systemu operacyjnego, dokumenty czy multimedia. Wymagają dodatkowego zasilania, a w obudowie znajduje się więcej niż jeden rodzaj gniazda. Kolejnymi urządzeniami do przenoszenia i przechowywania danych cieszącymi się dużą popularnością są dyski o formacie 2,5cala. Pomieszczą one różnego rodzaju dane i mogą współpracować z wieloma urządzeniami: odtwarzaczami multimedialnymi, komputerami, laptopami i telewizorami. Ich pojemność jest ograniczona obecnie do 1,5 TB. Większość dysków przenośnych o formacie 2,5 cala jest wyposażona w port USB 3.0 lub 2.0.

Ranking dysków zewnętrznych – TOP 10 najpopularniejszych

Pojemność dysku

Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się dyski przenośne o pojemności 250 GB, 500 GB, 1TB, 2TB, 3TB i 4TB. Chociaż im większa pojemność dysku, tym taniej kosztuje nas 1 GB, nie zawsze warto wybierać większą pojemność na wyrost. Na przykład do przechowywania plików medialnych takich jak filmy i zdjęcia wysokiej jakości będziemy potrzebować dużej pojemności, ale już do plików biurowych czy projektów – o wiele mniejszej.

Dyski zewnętrzne o pojemności 2 000 GB Aktualna cena
Dyski zewnętrzne o pojemności 4 000 GB Aktualna cena
Dyski zewnętrzne o pojemności 8 000 GB Aktualna cena

Dysk SSD i HDD

Dyski SSD to urządzenia do gromadzenia danych, które są przeznaczone do komputerów stacjonarnych i laptopów. Działają podobnie jak tradycyjne dyski HDD, z tą różnicą, że nie zawierają elementów ruchomych. Dzięki temu dyski SSD pracują ciszej, są szybsze, bardziej trwałe i energooszczędne. Są też jak dotąd dużo droższe od dysków HDD.

Dyski zewnętrzne HDD Aktualna cena
Dyski zewnętrzne SSD Aktualna cena

Rodzaje dysków zewnętrznych

Dysk zewnętrzny firmy Transcend

Dysk zewnętrzny firmy Transcend

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów dysków przenośnych, dlatego w zależności od potrzeb, możemy wybrać: dysk sieciowy (WiFi), bezprzewodowy czy multimedialny.

Dysk sieciowy

Dysk przenośny sieciowy (NAS) to urządzenie dobre dla osób będących w posiadaniu więcej niż jednego komputera w domu oraz sieci WiFi. Dzięki nim można na przykład:

Dysk bezprzewodowy

Dysk bezprzewodowy zawiera akumulator oraz moduł WiFi. Dysk ten tworzy nową sieć WiFi, dlatego nie ma potrzeby posiadania w domu rutera. To urządzenie, które powstało z myślą o użytkownikach telefonów komórkowych i tabletów. Są wygodne w obsłudze, gdyż nie wymagają instalowania dodatkowych programów ani konfiguracji.

Dysk multimedialny

To dysk służący do odtwarzania filmów i muzyki przez telewizor, przy czym niektóre dyski multimedialne służą również do przechowywania danych. Nowe pliki dodaje się do nich przy pomocy domowej sieci LAN. To urządzenia przypominające nieco odtwarzacz DVD; są wyposażone w podstawowe złącza: USB, HDMI, złącze zasilające. Po podłączeniu do telewizora dysk obsługuje się za pomocą pilota.

Dyski zewnętrzne 2,5 cala Aktualna cena
Dyski zewnętrzne 3,5 cala Aktualna cena

Obudowa i kabel do dysku zewnętrznego

Wbrew pozorom, obudowa dysku zewnętrznego ma duże znaczenie. Złej jakości plastik może przyczynić się do zniszczenia danych i zmniejszenia komfortu użytkowania. W dyskach 2,5 – calowych port USB jest wystarczający do zasilenia. Niektóre jednak dyski przenośne wymagają użycia podwójnego kabla, dzięki któremu można je podłączyć do dwóch portów. Dyski 3,5 – calowe najczęściej wymagają zewnętrznego zasilania, gdyż mają większe zapotrzebowanie na energię.

Producenci i cena dysków zewnętrznych

Wśród użytkowników dobre opinie mają dyski przenośne takich producentów jak Samsung, Toshiba, WD, ATA, Transcend, Intenso czy Verbatim. Tani dysk przenośny o pojemności 160 GB można kupić już za 100 złotych, natomiast najdroższe (na przykład 1 TB) mogą kosztować ponad 400 złotych. Cena jest przystępna a możliwości wielkie!

Dyski zewnętrzne Toshiba Aktualna cena
Dyski zewnętrzne Western Digital (WD) Aktualna cena
Dyski zewnętrzne Samsung Aktualna cena
Dyski zewnętrzne Intenso Aktualna cena

Opinie 0
Dodaj swoją opinię.