Trendhunters!

Fotel do komputera

Ergonomiczny, wentylowany fotel biurowy

Ergonomiczny, wygodny fotel komputerowy

Mnóstwo osób spędza dziś przed komputerem wiele godzin, nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. Taki tryb życia musi odbić się negatywnie na naszym ciele, zwłaszcza na kręgosłupie, który „nie lubi” utrzymywać jednej pozycji ciała przez dłuższy czas. Jak w takim razie pomóc sobie, by uniknąć bólu, naciągnięcia mięśni, czy – w dłuższej perspektywie – stanów zwyrodnieniowych? Odpowiedzią na ten problem jest odpowiednio wyprofilowany i wyposażony fotel do komputera.

Nowoczesne fotele do komputera

Fotel do komputera może mieć różne udogodnienia dla użytkownika, w zależności od tego, do jakiego rodzaju pracy będzie używany, a także od indywidualnych preferencji. Na polskim rynku znaleźć więc można najprostsze fotele do biurka, tak zwane kubełkowe, jak również bogato wyposażone, zapewniające ergonomię fotele dla osób pracujących przed komputerem lub dla graczy, czy też specjalne krzesła do laptopa. Osobną grupę stanowią też krzesła do biurka dla dzieci czy też krzesła młodzieżowe.

Jaki fotel do komputera wybrać i kupić?

Nowoczesne fotele do komputera to nie tylko meble, które są estetyczne i funkcjonalne. To meble, które mają wspierać nasz organizm w każdym narażonym na przeciążenia miejscu. Fotel dla osoby spędzającej długie godziny przed komputerem powinien więc być przede wszystkim ergonomiczny i wygodny. Do jego głównych zadań należy zapewnienie wsparcia dla części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa, a także dla ramion, przedramion i nadgarstków i – w niektórych przypadkach – także dla nóg.

Fotele do komputera – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Ranking nowoczesnych, najczęściej kupowanych ergonomicznych foteli do komputera:

Wsparcie dla części szyjnej kręgosłupa

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, dostosowując fotel do swojej sylwetki, jest ustawienie wysokości całego siedziska. Trzeba przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, by głowa pozostawała w naturalnej pozycji. Jeśli będzie trzeba ją zadzierać do góry lub opuszczać na dół podczas pracy, odcinek szyjny kręgosłupa będzie narażony na nadmierne obciążenie. Jeśli potrzebujemy dodatkowego wsparcia dla tej części naszego ciała, najlepszy będzie dla nas zagłówek, na którym będzie można od czasu do czasu oprzeć głowę.

Wsparcie dla części lędźwiowej kręgosłupa

Halmar Fotel obrotowy do komputera BERGER

Halmar Fotel obrotowy do komputera BERGER

Choć nowoczesne krzesła do komputera zwykle mają świetnie wyprofilowane oparcia, nie zawsze zapewniają one odpowiednie podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dlatego też, zwłaszcza jeśli już cierpimy na dolegliwości ze strony tego odcinka kręgosłupa, warto zaopatrzyć się w fotel wyposażony w specjalną nakładkę, pozwalającą regulować wysokość podparcia pod lędźwiami.

Wsparcie dla ramion, przedramion nadgarstków

Osoby spędzające wiele godzin przed komputerem doskonale wiedzą, że ramiona, przedramiona i ręce to te części ciała, które zaangażowane są niemal przez cały czas pracy, dlatego dobry fotel komputerowy powinien zapewniać podparcie w postaci podłokietników. Na szczęście większość krzeseł ergonomicznych jest wyposażona w takie elementy, jednak jeśli szczególnie zależy nam na odpowiednim podparciu na przykład nadgarstków, warto poszukać modelu fotela z podłokietnikami ze specjalną nakładką pozwalającą na idealne dopasowanie wysokości ich ułożenia.

Wsparcie dla nóg

Pozycja siedząca, z opuszczonymi nogami (nawet jeśli zachowujemy prawidłowe oparcie o podłogę), nie sprzyja krążeniu krwi w kończynach. Dlatego też dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny podnóżek lub też fotel z opuszczaną przednią częścią siedziska, zapewniającą swobodny dopływ krwi do ud.

Obicie czyli przede wszystkim skóra

Fotel ergonomiczny Grospol

Skórzany fotel ergonomiczny do komputera Grospol

Niebagatelne znaczenie w doborze odpowiedniego fotela do komputera ma też jego obicie. Biorąc pod uwagę fakt, że spędzamy na nim długie godziny, warto pokusić się o model z prawdziwej skóry, lub też ze specjalną siatką na oparciu. Również siedzisko powinno zawierać taką tkaninę lub inny materiał, które będą zapewniały dopływ powietrza.

Fotel do komputera – z kółkami czy bez kółek?

To jedno z podstawowych pytań, jakie zadajemy sobie przed zakupem krzesła do komputera. Niewątpliwą zaletą kółek w takim meblu jest fakt, iż możemy sięgać po rzeczy znajdujące się w dalszej części biurka bez nadmiernego (i szkodliwego) naciągania mięśni. Ponadto, kółka w fotelu pozwalają na częstszy ruch nogami, co sprzyja krążeniu w ich dolnych partiach. Z kolei krzesło do biurka bez kółek zapewnia większą stabilność i nie niszczy podłogi w takim stopniu jak fotele na kółkach, do których zwykle trzeba dokupić matę ochronną.

Fotele do biurka dla dzieci i nastolatków

Zapewnienie ergonomicznego fotela dzieciom i nastolatkom ma szczególne znaczenie. Przede wszystkim uczy zdrowych nawyków podczas siedzenia. Ponadto, zapobiega skrzywieniu kręgosłupa i utrwalaniu nieprawidłowej postawy ciała. Obecnie dzieci i nastolatki spędzają dużo więcej czasu przy biurku niż miało to miejsce kiedyś. Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i odrabianie prac domowych – już te trzy czynniki wystarczą, by móc to stwierdzić. Do tego dochodzi jeszcze czas na rozrywkę, na przykład przeglądanie Internetu czy granie w gry. Ciekawym rozwiązaniem wydają się fotele wyposażone w siedzisko ze sprężyną, mające wymuszać powrót do prawidłowej postawy ciała za każdym razem, gdy się ją zmieni.

Producenci i cena foteli do komputera

Dobre opinie wśród użytkowników mają tacy producenci foteli do biurka jak Arteam, Agata Meble, Bejot, Grospol, DxRacer, Sitag, Profim czy SpinaliS. Krzesła i fotele kubełkowe są stosunkowo tanie; można je kupić już za nieco ponad 60 złotych. Krzesła ergonomiczne mogą osiągać cenę od 130 do 2000 złotych.

Fotele komputerowe obrotowe Aktualna cena
Krzesła komputerowe obrotowe Aktualna cena

Opinie 2
  • Rafał

    Reply Author

    Myślałem o skórzanym fotelu do komputera, ale nie wiem, czy latem nie grzeje za bardzo??


  • Igrit

    Reply Author

    Jak widzę, co moi synowie wyprawiają podczas gry, to się zastanawiam, czy te fotele dla graczy nie powinny raczej być wszystkoodporne, niż wyprofilowane:P