Klawiatura mechaniczna

Klawiatura mechaniczna A4 Tech
Klawiatura mechaniczna A4 Tech
Jeśli praca na klawiaturze zajmuje Ci co najmniej kilka godzin dziennie, prawdopodobnie wiesz, jak ważne jest odpowiednie jej dostosowanie do własnych preferencji. Zbyt niskie czy zbyt wysokie ustawienie klawiszy, ich nazbyt ciche lub nazbyt głośne klikanie szybko męczy. Denerwuje. Zniechęca. A przecież można temu w prosty sposób zapobiec i zaradzić. Idealnie dopasowane klawisze, ich przyjemnie ciche (lecz nie zbyt ciche!) dźwięki mogą znacznie zwiększyć komfort pracy. Ba! Mogą do niej zachęcać! Czy nie warto spróbować?

O czym mowa?

Pozostań z nami i dowiedz się, jak wybrać najlepszą dla siebie klawiaturę:

 1. Czym różni się klawiatura mechaniczna od normalnej?
 2. Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać i kupić?
 3. RANKING klawiatur mechanicznych
 4. Czym jest Anti-Ghosting?
 5. Ceny najpopularniejszych klawiatur mechanicznych

Czym charakteryzuje się klawiatura mechaniczna?

Klawiatura mechaniczna to sprzęt, który zapewnia wysoką jakość użytkowania klawiszy aż do 50 milionów kliknięć, podczas gdy inne klawiatury gwarantują dziesięciokrotnie niższe osiągi. Ponadto, klawisze w takich klawiaturach błyskawicznie wracają do pozycji wyjściowej i działają po wciśnięciu już na 2 mm, mimo że całkowita odległość to 4 mm. To sprzęty zwykle głośniejsze od najbardziej popularnych klawiatur (membranowych).

Co jeszcze można o nich powiedzieć?

Są większe i jak dotąd na naszym rynku nie znajdziemy bezprzewodowych modeli. Klawiatury mechaniczne z podświetlanymi przyciskami, choć dostępne, to jednak są dużo droższe.
Największym atutem klawiatur mechanicznych jest jednak możliwość zakupu klawiszy dostosowanych do indywidualnych preferencji użytkownika.

Jak zwykle jednak powstaje pytanie:

Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać i kupić?

Tej klawiatury nie kupuje się bez uprzedniego wypróbowania klawiszy! Dlatego też przed zakupem warto udać się do sklepu, w którym można sprawdzić, który rodzaj klawiszy będzie nam najbardziej odpowiadał. Nawet jeśli w pierwszej chwili klawiatura wydaje się nam odpowiednia, warto popisać na niej dłużej, aby się przekonać, czy na dłuższą metę nie męczy rąk. Zasada ta dotyczy zwłaszcza tak zwanych „twardych” klawiatur.

Klawiatury mechaniczne – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Rodzaje przycisków w klawiaturze mechanicznej

Klawiatura mechaniczna Tesoro
Klawiatura mechaniczna Tesoro
Najbardziej popularne przyciski to Cherry MX. Czym różnią się ich poszczególne rodzaje?

 • Czarne, Cherry MX Black, to przyciski stworzone z myślą o graczach. Ich atuty to cicha praca i duża sprężystość.
 • Czerwone, Cherry MX Red, także znajdą swych zwolenników wśród graczy. Od powyżej wymienionych przycisków odróżnia je fakt, iż dają uczucie większej gładkości i miękkości ruchu.
 • Brązowe, Cherry MX Brown, mają dobre opinie zarówno wśród graczy, jak i osób, które dużo piszą. W połowie drogi przycisku wyczuwa się mały opór.
 • Niebieskie, Cherry MX Blue – pisanie na nich przypomina pracę na maszynie. Są najgłośniejsze spośród wymienionych przycisków i mało sprężyste.
 • Zielone, Cherry MX Green są bardziej twarde od niebieskich.
 • Przezroczyste przypominają w użytkowaniu brązowe przyciski, ale wspomniany wyczuwalny opór jest w nich większy.

Zarówno zielone, jak i przezroczyste przyciski, są trudno dostępne w Polsce.

Jeśli mowa o dobrych klawiaturach, często pada określenie Anti – Ghosting.

Co oznacza Anti – Ghosting?

Anti – Ghosting to, tłumacząc wprost, efekt ducha. Oznacza on ograniczenie w liczbie przycisków, jakie mogą działać przy równoczesnym naciśnięciu. Wiele klawiatur daje możliwość jednoczesnego użycia tylko strzałek i wybranych przycisków (W, S, A, D). W klawiaturach mechanicznych można użyć nawet niekiedy 20 klawiszy jednocześnie. Jednoczesne wykorzystanie 5 klawiszy wydaje się jednak wystarczające. Dane dotyczące klawiatur mechanicznych mogą też zawierać określenie N – Key Rollover, gdzie w miejscu N widnieje liczba maksymalnej ilości przycisków, jakie można użyć jednocześnie.

Pora zapoznać się teraz z producentami i ceną klawiatur mechanicznych.

Producenci i cena klawiatur mechanicznych

Jak wspomniano powyżej, największą popularnością cieszą się klawiatury mechaniczne niemieckiej firmy Cherry MX. Ponadto, na polskim rynku znajdziemy też produkty marek takich jak Kailh, Matias, Alps, Topre czy Razer. Tania klawiatura mechaniczna może kosztować około 150 złotych. Najdroższe modele to wydatek rzędu 500 złotych.

Klawiatury mechaniczne Cooler MasterAktualna cena
Klawiatury mechaniczne RazerAktualna cena
Klawiatury mechaniczne TesoroAktualna cena

3 komentarze

 1. Dużo piszę i wydaje mi się, że klawiatura mechaniczna byłaby dla mnie lepsza niż ta, którą mam w laptopie, tylko czy można się szybko przestawić?

 2. Właśnie, które z tych klawiatur są polecane osobom, które dużo piszą? Czy ogólnie wszystkie i zależy od upodobań?

 3. Mój syn sobie zażyczył taką klawiaturę i mysz dla graczy na urodziny i chciałam mu kupić, ale po tym, co przeczytałam, to jednak stwierdzam, że dam mu kasę, niech se chłopak sam wybiera i da mi święty spokój;) 😀

Leave A Reply

Navigate