Trendhunters!

Ładowarka rowerowa do telefonu

Ładowarka rowerowa USB Kemo M-172N

Ładowarka rowerowa USB Kemo M-172N

Trudno dziś sobie wyobrazić dalszą podróż bez kontaktu ze znajomymi czy z rodziną. Telefon komórkowy mamy niemal zawsze przy sobie, a zwłaszcza gdy wybieramy się w jakąkolwiek trasę. Dotyczy to wszelkiego rodzaju wycieczek, także rowerowych, a w tym przypadku istnieje także możliwość wyprodukowania energii przy pomocy siły własnych nóg. Jaka ładowarka rowerowa do telefonu jest najlepsza? Która będzie w najwyższym stopniu spełniać nasze oczekiwania? I, przede wszystkim, jakie mamy możliwości wyboru?

Dla kogo ładowarka rowerowa do telefonu?

Power bank na rower przyda się każdemu, kto wybiera się na dalsze trasy o dystansie co najmniej 50 kilometrów. Podczas jazdy korzysta się bowiem z telefonu nie tylko do kontaktu, ale także do słuchania muzyki, nawigacji czy aplikacji typu Endomondo, Strava czy Runastic. Ładowarki na rower niosą za sobą same korzyści:

Jaką ładowarkę rowerową wybrać i kupić?

Rodzaj ładowarki telefonicznej na rower jaki wybierzemy, zależy głównie od tego, czy chcemy, by nasz power bank był ekologiczny, czy też wolimy zaufać elektronice. Obecnie wśród ładowarek na rower wyróżniamy: ładowarki zasilane energią słoneczną (solarne), ładowarki na baterie, ładowarki na korbkę, ładowarki produkujące prąd poprzez dynamo rowerowe i akumulatorowe ładowarki USB. Poniżej omawiamy pokrótce każdy z rodzajów ładowarek.

Ładowarka solarna

Ładowarka telefonu na rower wykorzystująca energię pochodzącą z promieni słonecznych działa dzięki wbudowanym ogniwom fotowoltaicznym. Dzięki takiemu bankowi energii na promienie słoneczne możemy naładować nie tylko telefon komórkowy, ale także nawigacje GPS czy akumulatory do aparatu fotograficznego. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne i wygodne, jednak może znaleźć zastosowanie jedynie wtedy, gdy mamy zapewniony stały dostęp do promieni słonecznych. Przeczytaj więcej na temat samych ładowarek solarnych.

Ładowarka zasilana przez dynamo rowerowe

Ciekawym, ekologicznym i wydajnym rozwiązaniem są ładowarki zasilane dzięki dynamu wbudowanemu w piastę koła. Takie urządzenia są wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci i mogą wytwarzać prąd zmienny o napięciu 6V i mocy 2,4 – 3 W. Wystarczy on do oświetlania roweru podczas jazdy wieczorem i do naładowania telefonu czy innych urządzeń elektronicznych podczas jazdy w dzień. Większość sprzętów tego typu posiada wejście USB. Warto wiedzieć, że prąd produkowany przez dynamo zależy od wydajności sprzętu i prędkości jazdy.

Ładowarka rowerowa do telefonu na korbkę

Równie ekologiczne, choć nie tak wygodne rozwiązanie. Mechanizm ładowarki na korbkę działa podobnie jak w przypadku mechanizmu dynama, jednak kręcenie korbką może być na dłuższą metę uciążliwe i czasochłonne.

Ładowarka na baterie

Ładowanie sprzętów elektronicznych przy pomocy ładowarki na baterie ma tę niewątpliwą zaletę, że nie zależy od warunków pogodowych (jak w przypadku ładowarki solarnej), ani od prędkości jazdy rowerem czy też przejechanych kilometrów (jak w przypadku dynama). Dzięki niej mamy pewność, że nie zabraknie nam prądu na przykład pod namiotem czy podczas dłuższych postojów. Takie banki energii jednak przy intensywnej eksploatacji mogą się wyczerpać.

Akumulatorowa ładowarka USB

Tego typu urządzenie to akumulator, który zwykle przymocowuje się do ramy roweru. W ładowarce znajduje się port USB, który zapewnia zasilanie dzięki podłączeniu urządzenia kablem. Podczas użytkowania akumulatorowej ładowarki USB trzeba jedynie pamiętać, aby przed podróżą naładować akumulator.

Gadżety na rower – uchwyty

Jeśli planujemy dłuższą podróż rowerem i zabranie ze sobą ładowarki, niezbędne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni uchwyt i pokrowiec, najlepiej taki, który pomieści w wygodny sposób zarówno telefon, jak i ładowarkę, a przy tym będzie stabilnie przytwierdzony i, co ważne, wodoodporny.

Producenci i cena ładowarek na rower

Wśród producentów rowerowych ładowarek do telefnów wymienić można takie firmy jak Sony, Ednet, AEE, Assmann, PQI czy Samsung. Dynama, które można wykorzystać do ładowania telefonu na rowerze produkowane są między innymi przez firmy Shimano i Kemo. Cena ładowarek na rower waha się w granicach od 100 do 300 złotych.

Opinie 1
  • Bobby

    Reply Author

    Interesuje mnie, jak długo trzeba kręcić korbką, żeby naładować telefon? Czy to zależy od modelu, czy mniej więcej tyle samo się nakręca tę ładowarkę?