Trendhunters!

Ładowarka solarna

Ładowarka solarna SUNEN PowerNeed Travel SC17

Ładowarka solarna do telefonu SUNEN PowerNeed Travel SC17

Ładowarka solarna to źródło energii zyskujące coraz większą popularność. To nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale także stosunkowo tanie i bardzo wygodne. Jak działają ładowarki solarne? Jak długo można z nich korzystać po naładowaniu? Na co wskazują testy ładowarek? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak działa ładowarka solarna?

Ładowarki słoneczne działają na podobnej zasadzie, jak urządzenia stosowane na farmach solarnych. Ich główną częścią, która stanowi niemal cały sprzęt, jest panel słoneczny. Padające na niego promienie słoneczne konwertowane są na energię elektryczną, która kumulowana jest w baterii litowo – jonowej. Stąd energia przekazywana jest do podłączonego urządzenia elektronicznego.

Jaką ładowarkę solarną wybrać i kupić?

Ładowarki słoneczne do telefonu wyposażone są zwykle w gniazdo USB, dzięki czemu są bardzo uniwersalne. Można dzięki nim naładować smartfona, nawigację czy odtwarzacz MP3. Jednak jeśli mamy zamiar ładować na przykład starsze modele telefonów lub iPhone’a, trzeba sprawdzić, czy wybrany model urządzenia posiada zestaw odpowiednich przejściówek. Warto też wiedzieć, że ładowarki solarne przeznaczone do ładowania telefonów nie są w stanie naładować większych sprzętów, na przykład laptopa. Jeśli mamy zamiar ładować tego typu urządzenia, musimy zaopatrzyć się w zestaw zawierający baterię słoneczną i akumulator lub po prostu inny rodzaj ładowarki. Na rynku istnieją także ładowarki słoneczne z dwoma wejściami USB, pozwalające na ładowanie dwóch mniejszych urządzeń.

Ładowarki solarne do telefonów – Ranking TOP 10

Ładowarka solarna – testy

Testy przeprowadzone na ładowarkach słonecznych wskazują na to, iż wielkość panelu słonecznego wpływa na wysokość natężenia prądu. Na przykład mniejsze ładowarki mogą produkować prąd o natężeniu nieco ponad 400 mAh, z kolei duże nawet 1600 mAh. Doświadczenie pokazuje też, że od wielkości powierzchni solarnej zależy szybkość ładowania podłączonego sprzętu. Produkcja prądu, jaki powstaje dzięki panelowi słonecznemu, zależy od natężenia światła – im większe światło słoneczne, tym skuteczniejsza będzie praca ładowarki. Przy pochmurnym dniu lub w świetle zachodzącego słońca urządzenie takie nie będzie generować prądu.

Ładowarki solarne do 100 zł Aktualna cena
Ładowarki solarne od 100 zł do 200 zł Aktualna cena

Mechaniczna, słoneczna czy akumulatorowa – porównanie ładowarek

POWERNEED SUNEN ŁADOWARKA SOLARNA 2.5W PLUS POWER BANK 1200MAH CZARNA

POWERNEED SUNEN ŁADOWARKA SOLARNA 2.5W PLUS POWER BANK 1200MAH CZARNA

Poszukiwanie ekologicznej ładowarki, która pozwoli nam na dostęp do energii nawet w miejscach, w których nie można liczyć na korzystanie z prądu elektrycznego, zwykle w końcu sprowadza się do trzech typów ładowarek. Są to ładowarki mechaniczne (na korbkę), akumulatorowe i słoneczne. Którą ładowarkę wybrać? Jeśli nie przeszkadza nam praca, jaką musimy wykonać przy uzupełnianiu energii w ładowarce na korbkę, to jest to idealne rozwiązanie – to sprzęt niedużych rozmiarów i stosunkowo lekki. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie rozmowy trwającej 8 minut będzie wymagało od nas kręcenia korbką przez około 3,5 minuty. Ładowarki akumulatorowe nie są uzależnione od czynników zewnętrznych (ani od pogody, ani od czasu, jaki możemy poświęcić na kręcenie korbką), a ponadto, pozwalają na ładowanie większych urządzeń. Są jednak cięższe i trzeba pamiętać o ich naładowaniu przed podróżą. Ładowarki słoneczne zapewniają nam dostęp do energii w każdym miejscu i są od razu gotowe do pracy. Jedynym ich mankamentem jest konieczność dostępu do promieni słonecznych.

Dla kogo ładowarka słoneczna do telefonu?

Słoneczny power bank jest doskonałym urządzeniem dla osób, które cenią sobie ekologiczne gadżety. Świetnie sprawdzi się w podróży i na wycieczce tym bardziej, że wiele modeli można bez trudu przymocować do plecaka i roweru tak, by bateria mogła się ładować, łapiąc promienie słońca. To także idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie nie możemy liczyć na dostęp do energii elektrycznej. Jeśli jednak przebywamy w klimacie, w którym pogoda jest niepewna, a promienie słoneczne rzadko wychodzą zza chmur, lepiej zaopatrzyć się w ładowarkę słoneczną z akumulatorem.

Czy warto kupić powerbank solarny?

Naładowana w pełni ładowarka solarna powinna wystarczyć nam na ładowanie telefonu na około tydzień czasu. Jeśli więc planujemy wycieczkę trwającą kilka dni, warto rozważyć zakup takiego powerbanku. Tym bardziej, że zwykle są to sprzęty niewielkich rozmiarów, lekkie i poręczne. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że korzystanie z energii słonecznej jest ekologiczne i stosunkowo tanie.

Na portalu turystycznym Lasti.pl w artykule lasti.pl/ładowarki-solarne/ znajdziesz dodatkowe informacje o tym jak wykorzystać ładowarki solarne podczas wakacyjnych podróży dalszych i bliższych.

Producenci i cena ładowarek solarnych

Wśród producentów ładowarek solarnych wymienić można takie firmy jak Xsories, XP, Sunen, Bresser czy Power Traveller. Cena takiego sprzętu waha się w granicach od 70 do 1000 złotych.

Ładowarki słoneczne Sunsen Aktualna cena
Ładowarki słoneczne Goal Zero Aktualna cena
Ładowarki słoneczne DPM Aktualna cena

Opinie 4
 • Ładowarka solarna to świetne źródło zasilania na wakacjach i pod namiotem. Nie jest to wielki wydatek, ja swoją kupiłem za nieco ponad 60 zeta. Dobrze jeśli wybrany model może wykorzystywać słońce i normalne wewnętrzne akumulatory. W przypadku braku pogody, nie zostajemy na lodzie.


 • Arnie

  Reply Author

  Ja widziałem nawet ładowarkę solarną za 3 dychy 😛 Tylko trudno powiedzieć, jak działa:) Chciałbym poznać opinie użytkowników, którzy używają (używali) takie cudeńko, bo jakoś się obawiam, że za mało tego słońca:) Ale może niepotrzebnie i takie ładowarki całkiem dobrze się sprawdzają?


 • Ivena

  Reply Author

  Chciałabym Was zapytać o opinie – czy takie ładowarki w naszym klimacie się sprawdzają, czy raczej na wyjazd do cieplejszych krajów? 😛


 • Tomek

  Reply Author

  Żeby taka ładowarka działała przy sprawności rzędu 15-20% to musi gwarantować odpowiednio dużą powierzchnię i nic innego się tu nie wymyśli . Sztywny panel o powierzchni 1m2 ciężko schować do kieszeni. Dlatego idealnym rozwiązaniem są zwijane lub składane panele solarne od Powerfilmsolar wykorzystywane przez wojsko.Np duży panel 60 W po złożeniu jest kostką 30x 17cm o wadze ponad 1kg. Są też powerbanki ze zwijanym ogniwem ,które po złozeniu chowamy do kieszeni