Trendhunters!

Monitory gamingowe dla graczy

Monitor dla gracza firmy Eizo

Monitor dla gracza firmy Eizo

Monitor to jeden z ważniejszych elementów sprzętu komputerowego dla gracza. Ma on nie tylko zapewniać dobrą jakość obrazu, ale także takie parametry, które pozwolą na uzyskanie jak najlepszych wyników w grze. Ponadto, ze względu na fakt, iż gracze często spędzają przed monitorem długie godziny, powinien spełniać warunki dające jak największy komfort i bezpieczeństwo dla wzroku użytkownika.

Monitor dla graczy – powłoki monitora

Wybór powłoki monitora to jeden z pierwszych czynników, jakie bierzemy pod uwagę podczas zakupów. Błyszcząca powłoka odbija światło i zapewnia lepsze nasycenie kolorów, jednak w mocno oświetlonych pomieszczeniach będzie ona działać jak lustro, niekiedy wręcz uniemożliwiając używanie komputera. Rozwiązaniem w takim przypadku jest matowa powłoka, którą bez problemu można stosować wszędzie, bez względu na światło.

Jaki monitor dla graczy wybrać i kupić?

Jakie inne czynniki i parametry brać pod uwagę, wybierając monitor do grania? Jednym z najważniejszych parametrów jest przekątna ekranu, która powinna wynosić minimum 24 cale. Ponadto warto zwrócić uwagę na takie właściwości jak czas reakcji plamki, wyposażenie w tryb dla graczy (jeden przycisk służący do dostosowania kontrastu i jasności),
jasność matrycy (najlepsze będą modele o jasności powyżej 250 cd/m2, rozdzielczość Full HD, wbudowane złącze słuchawkowe lub głośniki i dodatkowe wyposażenie.

Monitory gamingowe dla graczy – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa monitorów Producent Cena monitorów
1AOC C32G1 Curved 31,5" czarnyAOCAktualna Cena
2Samsung C27HG70QQUX 27"" czarny (LC27HG70QQUXEN)SamsungAktualna Cena
3Acer Predator XB241Hbmipr (UM.FX1EE.001)AcerAktualna Cena
4Samsung C49HG90DMUX (LC49HG90DMUXEN)SamsungAktualna Cena
5AOC AG271QX 27" srebrnyAOCAktualna Cena
6Dell Alienware AW2518HFDellAktualna Cena
7MSI Optix MAG271C 27" czarnyMSIAktualna Cena
8Gigabyte Aorus AD27QD czarnyGigabyteAktualna Cena
9Samsung C32HG70 Curved 34,5"" czarny (LC32HG70QQUXEN)SamsungAktualna Cena
10Acer XV272UP czarnyAcerAktualna Cena

Pełna lista monitorów gamingowych…->

Czas reakcji plamki

Piksel to najmniejszy element obrazu, który składa się zazwyczaj z trzech subpikseli. Odległość od początku jednego piksela do początku drugiego wraz z przerwą między nimi nazywana jest plamką. Czas jej reakcji to jeden z najważniejszych parametrów monitorów gamingowych. Decyduje on o występowaniu efektu smużenia. Im niższy czas reakcji plamki, tym efekt ten jest mniejszy. Czas reakcji zależy od rodzaju matrycy, stąd gracze najczęściej decydują się na monitor z matrycą TN. Istnieją jednak także modele, w których czas reakcji został specjalnie zoptymalizowany. Najlepsze monitory mają czas reakcji plamki w zakresie od 1 do 5 milisekund (ms).

Matryca

Wyróżniamy trzy rodzaje matryc: TN, VA i IPS. Matryca TN jest najbardziej uniwersalna. Jej zaletą jest krótki czas reakcji plamki, co przydaje się zwłaszcza w bardzo dynamicznych grach. Stosunkowo słabo odwzorowuje ona kolory i ma dość wąskie kąty widzenia. Matryca typu VA charakteryzuje się lepszymi parametrami obrazu; zapewnia większy kontrast i bardziej wierne odwzorowanie kolorów, a także szerokie kąty widzenia. Matryce IPS dobrze odwzorowują kolory i również zapewniają szerokie kąty widzenia. Stosowane są najczęściej przez profesjonalistów.

Monitory dla graczy z matrycą LED Aktualna cena
Monitory dla graczy z matrycą TN Aktualna cena

Przekątna i rozdzielczość

Najchętniej kupowane monitory dla graczy to modele o przekątnej 22, 24 i 27 cali. Najniższa rozdzielczość, jaką powinien mieć taki monitor, wynosi 1920 x 1080 pikseli. Warto tu wspomnieć, że rozdzielczość należy dostosować do wielkości panelu. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, spowoduje szybkie męczenie się wzroku użytkownika. Jeśli zbyt niska, ryzykujemy gorszą jakością obrazu. Dużą popularnością cieszą się obecnie monitory o rozdzielczości 4K (4000 pikseli rozmieszczone w pozycji horyzontalnej). Zapewnia ona czterokrotnie więcej pikseli niż rozdzielczość Full HD i aż dziewięciokrotnie więcej niż HD.

Monitory gamingowe o rozdzielczości 1920:1080 Aktualna cena
Monitory gamingowe o rozdzielczości 2560:1440 Aktualna cena

Odświeżanie

Wielu wielbicieli gier komputerowych używa monitorów z odświeżaniem na poziomie 60 Hz. Jednak zauważalne różnice w płynności obrazu dają monitory o odświeżaniu na poziomie 120 Hz, czy też 144 Hz. Świadczyć o tym mogą choćby liczne testy, jakie można znaleźć na stronach poświęconych sprzętowi dla graczy.

Kąty widzenia

Monitor ViewSonic

Monitor ViewSonic

Szerokie kąty widzenia monitora zapewniają jednakową czytelność na całej powierzchni roboczej. Maksymalny kąt widzenia, zarówno dla płaszczyzny pionowej, jak i poziomej, wynosi 178 stopni i zapewniają go monitory typu IPS. W monitorach TN kąty widzenia mają wartość od 160 do 170 stopni.

Monitor dla graczy – dodatkowe funkcje

O jakości i przydatności sprzętu dla graczy często decydują detale i dodatki, w jakie jest on wyposażony. Jakie dodatkowe wyposażenie powinien mieć dobry komputer dla graczy?

Producenci i cena monitorów dla graczy

Dobre opinie wśród graczy mają tacy producenci monitorów jak Eizo, Iiyama, Asus, BenQ, Samsung, LG czy AOC. Tani monitor dla graczy można kupić już za 700 złotych, natomiast najdroższy może kosztować ponad 3000 złotych. Przed zakupem warto sprawdzić nasze rankingi, które są aktualizowane na bieżąco i przedstawiają modele monitorów, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Pozwalają też na wygodne porównanie cen u różnych sprzedawców.

Monitory gamingowe dla graczy Acer Aktualna cena
Monitory gamingowe dla graczy Eizo Aktualna cena
Monitory gamingowe dla graczy Asus Aktualna cena
Monitory gamingowe dla graczy BenQ Aktualna cena

Opinie 1
  • migdałka

    Reply Author

    Kurczę, myślałam, że do 500 zł kupię monitor mojemu bratankowi :/