Trendhunters!

Obudowa komputerowa dla gracza

Obudowa komputerowa firmy Zalman

Obudowa komputerowa firmy Zalman

Dobra obudowa komputerowa dla gracza – choć może nie jest najważniejszym akcesorium – decyduje w dużym stopniu o działaniu całego sprzętu. Jakie są typy obudów? Na co zwrócić uwagę, wybierając obudowę? Jakie oferty mają obecnie dla nas producenci?

Rodzaje obudowy do komputera

Obudowy do komputera używane w warunkach domowych to głównie obudowy typu tower, wśród których możemy wyróżnić:

Obudowy komputerowe Mini Tower Aktualna cena
Obudowy komputerowe Midi Tower Aktualna cena
Obudowy komputerowe Full Tower Aktualna cena

Prócz obudów tower spotkać też możemy obudowy typu desktop, których konstrukcja pozwala na ustawienie na nich monitora. To znaczne udogodnienie, zwłaszcza w przypadku, gdy posiadamy monitor CRT lub LCD. Ze względu jednak na ograniczoną ilość miejsca, obudowa taka uniemożliwia rozbudowę komputera o dodatkowe urządzenia.

Jaką obudowę komputerową dla gracza wybrać i kupić?

Podejmując decyzję o zakupie obudowy gamingowej, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą nam dokonać dobrego wyboru. Aspekty, które chcemy omówić, to złącza, chłodzenie, filtry przeciwkurzowe, materiał z którego wykonana jest obudowa, głośność pracy urządzenia, a także wzornictwo.

Obudowy komputerowe dla graczy – Ranking TOP 10

Złącza

Wygodę użytkowania obudowy komputerowej dla gracza zapewni rozmieszczenie na przednim panelu najczęściej używanych portów, takich jak USB oraz gniazdo audio i gniazdo mikrofonu. Prócz tego obudowa może zawierać port eSata pozwalający podłączyć zewnętrzny twardy dysk i FireWire umożliwiający podłączenie kamery.

Chłodzenie

Dobrze dobrana obudowa komputerowa powinna zapewnić odpowiednie chłodzenie. Znaczenie ma tu wielkość wentylatorów, które są dostępne w rozmiarach: 80, 92 i 120 mm oraz możliwość doposażenia obudowy w dodatkowe wiatraki. Standardowo obudowa wyposażona jest w wentylatory z przodu i z tyłu, co zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Innym rozwiązaniem jest chłodzenie pasywne przy użyciu radiatorów, które jednak zajmują dużo miejsca. Entuzjastów nowych rozwiązań w zakresie budowania komputerów może zainteresować możliwość zainstalowania chłodzenia wodnego. Wymaga ono jednak założenia dodatkowych przewodów i dostawienia chłodnicy.

Obudowy komputerowe gamingowe chłodzone cieczą Aktualna cena

Filtry przeciwkurzowe

Filtry przeciwkurzowe pozwalają na ograniczenie w dużym stopniu ilości kurzu, jaki gromadzi się wewnątrz obudowy. To doskonałe rozwiązanie dla alergików, ale także osób, które zapominają o regularnym czyszczeniu komputera.

Obudowa komputerowa firmy Tracer

Obudowa komputerowa firmy Tracer

Materiały

Najtrwalsze i najbardziej stabilne obudowy do komputerów wykonane są ze stali bądź aluminium. Obudowy plastikowe powinny mieć grube ścianki, tak by w jak największym stopniu zapewnić ochronę podzespołów. Ponadto, sprzęt taki powinien być wyposażony w plastikowe lub gumowe nóżki, dzięki którym nie porysujemy podłoża. Warto tu dodać, że pokrycie obudowy połyskliwym lakierem jest niewskazane, gdyż trudno z takiej powierzchni usunąć ślady odcisków palców i łatwo je zarysować.

Głośność pracy

Dodatkowe wyciszenie pracy komputera gwarantują specjalne maty lub gumy wyciszające. Mogą one stanowić gotowe wyposażenie obudowy, ale istnieje też możliwość dokupienia takich akcesoriów i zamontowania ich samodzielnie.

Design

Początkowo obudowy do komputerów były produkowane w podobnej, prostej stylistyce i miały zwykle kolor jasnobeżowy. Obecnie jednak wytwórcy prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych, atrakcyjnych wzorów i dodatków. Wśród oryginalnych designerskich modeli największą popularnością cieszą się: obudowa z oknem, obudowa z wyświetlaczem i przezroczysta obudowa z plexi.

Producenci i cena obudowy komputerowej dla gracza

Dobre opinie wśród użytkowników mają producenci obudów tacy jak Cooler Master, Chieftec, Zalman, Modecom, Corsair, Fractal Design, Razer czy Tracer. Dobra obudowa gamingowa może kosztować od 100 do 800 złotych. Aktualne rankingi, jakie zamieszczamy, pozwolą na łatwe porównanie cen u wybranych sprzedawców.

Obudowy gamingowe Cooler Master Aktualna cena
Obudowy gamingowe Fractal Design Aktualna cena
Obudowy gamingowe Zalman Aktualna cena

Opinie 0
Dodaj swoją opinię.