Trendhunters!

Okulary i gogle VR

Gogle VR Sony

Gogle VR Sony

Okulary VR są spełnieniem marzeń nie tylko zapalonych graczy komputerowych. Mogą stanowić niezwykłą atrakcję także wielu osób, które po prostu na chwilę chciałyby przenieść się w inną rzeczywistość. Gogle te pozwalają to osiągnąć, niekiedy nawet za cenę dosłownie kilkunastu złotych. Czy warto inwestować w taki gadżet? Jak wybrać najlepsze dla siebie okulary VR? Gdzie je kupić? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest VR?

VR, wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual Reality) to rzeczywistość, jaką możemy oglądać i jakiej możemy doświadczać dzięki technologii komputerowej. Zakładając gogle VR całkowicie odcinamy się od świata rzeczywistego. Nieco podobne efekty zapewnia AR, rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality), jednak w tym przypadku użytkownik uzupełnia rzeczywistość, nie odcina się od niej całkowicie.

Jakie okulary VR wybrać i kupić?

Gogle VR to urządzenia współpracujące ze smartfonem, konsolą do gier, telewizorem bądź komputerem. Kupując okulary do wirtualnej rzeczywistości, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Okulary i gogle VR – Ranking TOP 10

Jak są zbudowane okulary VR?

Okulary do wirtualnej rzeczywistości zawierają dwa różne ekrany, każdy przeznaczony dla innego oka, oraz specjalne soczewki. Niektóre modele mają też własne wyświetlacze, inne korzystają z ekranów urządzeń, z którymi mają współpracować (smartfonów). Okulary wyposażone są też w czujniki, kontroler, pad, przyciski oraz – w przypadku okularów tekturowych – magnes.

Jak działają gogle VR?

Główną rolę w tworzeniu wirtualnej rzeczywistości w goglach grają soczewki, które zakrzywiają obraz w odpowiedni sposób, dzięki czemu nasz mózg tworzy obraz z efektem głębi. Wydajność dla okularów wirtualnych musi wynosić co najmniej 60 klatek na sekundę, aby zapewnić płynność obrazu. Okulary do wirtualnej rzeczywistości dla graczy wykorzystują czujniki z najnowszą technologią (żyroskopy, magnetometry, akcelometry), które dają użytkownikowi wrażenie natychmiastowej reakcji. Aby je zapewnić, opóźnienie pomiędzy ruchem a wyświetlanym obrazem nie może przekroczyć 50 ms.

Do czego służą okulary VR?

Okulary do rzeczywistości wirtualnej po połączeniu z wybranym sprzętem i założeniu pozwalają na oglądanie rzeczywistości 360° – to obraz, który otacza użytkownika ze wszystkich stron (sferyczny). Można je używać do specjalnych gier i aplikacji, do oglądania filmów, a także w biznesie czy do testowania nowych rozwiązań technologicznych.

Jak korzystać z okularów wirtualnych?

Okulary VR Carl - Zeiss

Okulary VR Carl – Zeiss

Okulary VR są niezwykle proste w użyciu. Wystarczy podłączyć urządzenia i założyć okulary. Są one bezprzewodowe i całkowicie mobilne.

Dodatkowe udogodnienia

Choć nie brakuje na rynku okularów VR dla graczy niekiedy w cenie przekraczającej wartość dobrego komputera, istnieją też modele wykonane nawet z kartonu. Co więcej, jak przekonują znawcy, taki sprzęt można również wykonać samodzielnie. Jest to dobra opcja dla osób, które chciałyby wypróbować, jak wygląda wirtualna rzeczywistość, a nie chcą decydować się od razu na drogi sprzęt. Jeśli jednak mamy zamiar zainwestować w wirtualne okulary, warto zwrócić uwagę również na takie szczegóły, czy wybrany model ma miękkie wkładki, regulowane paski i stabilny uchwyt na smartfon. Interesujące mogą też okazać się liczne testy video, jakie znaleźć można w Internecie.

Producenci i cena okularów VR

Producenci, których okulary do wirtualnej rzeczywistości cieszą się dużą popularnością, to między innymi Oculus, Sony, LG, Samsung czy Sharp. Jak wspomniano wcześniej, gogle takie można spotkać nawet w wersji tekturowej i te można kupić w cenie już od kilkunastu złotych. Dobre okulary wirtualne kosztują w granicach kilkuset złotych. Najdroższe modele, takie jak Oculus Rift, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi rankingami okularów VR mającymi najlepsze opinie wśród użytkowników.

Okulary i gogle do wirtualnej rzeczywiśtości Samsung Aktualna cena
Okulary i gogle do wirtualnej rzeczywiśtości Modecom Aktualna cena
Okulary i gogle do wirtualnej rzeczywiśtości Garett Aktualna cena

Opinie 3
 • Grzegorz

  Reply Author

  Widziałem na Aliexpress takie okularki, ale jakoś nie mam zaufania do nich… Chociaż cena bardzo zachęcająca:P


 • Felka

  Reply Author

  Mam takie pytanie: czy każdy film można obejrzeć w takich okularach ( i żeby działały oczywiście:D ), czy tylko dostosowany do vr??


 • Marry

  Reply Author

  Przeglądam właśnie gadżety dla graczy i natrafiłam na te okulary – z nieba mi spadły! Przynajmniej jeden prezent będę miała z glowy:P