Trendhunters!

Podkładka i podstawka chłodząca pod laptopa

Podstawka chłodząca AAB Cooling

Podstawka chłodząca AAB Cooling

Czy podkładka/podstawka chłodząca pod laptopa to konieczny zakup, jeśli zależy nam na żywotności naszego mobilnego urządzenia? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Mamy nadzieję, że po lekturze poniższego artykułu każdy będzie mógł znaleźć ją sam.

Dla kogo podkładka i podstawka chłodząca pod laptopa?

Podkładka chłodząca, nazywana też z angielskiego cooling pad, to akcesorium, które dla niektórych osób może okazać się wręcz niezbędne. Jeśli dużo czasu spędzamy przy laptopie, na przykład pracując, pozwoli nam ona nie tylko zadbać o odpowiednie chłodzenie urządzenia, ale – może przede wszystkim – zachować wygodną pozycję, odciążającą nadgarstki i odcinek szyjny kręgosłupa. Niemal wszystkie podkładki tego rodzaju mają fabrycznie wyprofilowany lub regulowany kąt nachylenia, ułatwiający korzystanie z notebooka.

Jaką podkładkę chłodzącą do laptopa wybrać i kupić?

W zależności od tego, w jakich warunkach najczęściej spędzamy czas przy laptopie, będziemy wybierać rodzaj podkładki: do postawienia na biurku lub trzymania na kolanach. W tym drugim przypadku kupując podstawkę chłodzącą zyskujemy podwójnie. Laptop trzymany na kolanach czy na kołdrze ogrzewa się znacznie szybciej z tego prostego powodu, że jego otwory wentylacyjne są zablokowane. Podstawki chłodzące do laptopa na kolana mają miękką podstawę, obitą tkaniną i zawierającą specjalne wypełnienie, które pozwala na idealne dopasowanie do kształtu nóg.

Podkładki i podstawki chłodzące pod laptopa – Ranking TOP 10

Czy mój laptop się przegrzewa?

Zakup podstawki chłodzącej do laptopa nie zawsze będzie konieczny. Jeśli używamy go sporadycznie, przy biurku, jego wewnętrzna wentylacja prawdopodobnie bez trudu poradzi sobie z nadmiarem produkowanego ciepła. Jak można sprawdzić, czy nasz laptop się przegrzewa? Oto najczęstsze oznaki przegrzewania się laptopa:

Warto dodać, że wymienione zmiany mogą też sygnalizować inne problemy: obecność złośliwego oprogramowania, wadliwą pracę systemu operacyjnego, czy wadliwe komponenty laptopa.

Jakie są przyczyny przegrzewania się laptopa?

Najczęstszą przyczyną przegrzewania się notebooka jest zgromadzony w układzie chłodzenia kurz. Wystarczy wspomnieć, że przy kilkugodzinnej codziennej pracy przez laptop przepływają tysiące metrów sześciennych powietrza, w którym przecież nie brakuje kurzu i innych zanieczyszczeń, nawet jeśli pracujemy w czystym mieszkaniu czy biurze. Przegrzewanie się naszego urządzenia może też być wywołane zużyciem lub słabą jakością pasty termoprzewodzącej. Jeśli dodatkowo w pomieszczeniu, w którym przebywamy, jest słaba wentylacja i/lub wysoka temperatura, z pewnością przyda nam się podkładka chłodząca. Zwłaszcza, jeśli – na przykład trzymając laptopa na kolanach – zakrywamy jego otwory wentylacyjne.

Wentylatory

Podkładka chłodząca Exopnent World

Podkładka chłodząca Exopnent World

Podkładki chłodzące do laptopów wyposażone są w 1- 5 wentylatorów, których średnica wynosi 60 – 220 mm. Im większa prędkość obrotowa, tym lepsze chłodzenie, jednak również większy hałas. Niektóre podstawki dają możliwość regulacji prędkości wentylatorów. Wybierając odpowiednią podkładkę należy zwrócić uwagę na umiejscowienie otworów wentylacyjnych w naszym laptopie, tak by pokrywały się z miejscem, gdzie pracują wentylatory.

Podkładka i podstawka chłodząca pod laptopa – dodatkowe wyposażenie

Dobre podstawki chłodzące do laptopa mają wbudowane dodatkowe porty USB, dzięki czemu nie tracimy portu na ich zasilanie. Można także spotkać modele wyposażone na przykład w podświetlające diody LED, a także czytniki kart pamięci.

Producenci i cena podstawek chłodzących do laptopów

Wśród producentów podkładek chłodzących dobre opinie mają tacy producenci jak AAB Cooling, Zalman, Targus czy Hiberna. Najtańsza podkładka i podstawka chłodząca do laptopa kosztuje w granicach 30 złotych, natomiast najdroższe mogą osiągać cenę nawet kilkuset złotych.

Podkładki i podstawki chłodzące pod laptopa Targus Aktualna cena
Podkładki i podstawki chłodzące pod laptopa Cooler Master Aktualna cena

Opinie 3
 • Irkanka

  Reply Author

  Ja mam podkładkę pod laptopa z poduszką ( z granulkami) . Polecam, bo jak się dużo używa laptopa na kolanach, to raz że się grzeje komputer, a dwa – latem grzeje uda:P A podkładka ma jeszcze miejsce na długopis i kubek z kawą. Więc pełen zestaw:)


 • nikita

  Reply Author

  Wczoraj kupiłam w Biedrze na wyprzedaży podkładkę chłodzącą na kolana za całe 10 złotych!!! Na razie działa;)


 • ulita

  Reply Author

  Ja też myślałam, że te podkładki chłodzące to będzie jakiś szaleńczy wydatek:P