Trendhunters!

Najlepszy powerbank

Powerbank reen Cell PB08

Powerbank reen Cell PB08

Jeszcze kilka lat temu power bank był nowością na rynku, a obecnie już trudno sobie wyobrazić wielu użytkownikom telefonów komórkowych, by funkcjonować bez tego gadżetu. Podczas wybierania odpowiedniego modelu tego jakże przydatnego urządzenia, może nasunąć się kilka pytań. Czy istnieje dobry i tani power bank? Jaki bank energii będzie dla nas najlepszy? Jaki power bank wybrać? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł pozwoli wyczerpująco odpowiedzieć sobie na te pytania.

Jak działa power bank?

Powerbank to urządzenie funkcjonujące również pod nazwami „bank energii”, „bateria zewnętrzna” czy „przenośna ładowarka do telefonu”. To urządzenie, które zawiera baterię litowo – jonową lub litowo – polimerową o pojemności większej niż pojemność baterii smartfonów. Najczęściej używane są baterie zewnętrzne ładowane dzięki energii elektrycznej, po podłączeniu do gniazdka. Tak naładowany power bank można zabrać ze sobą na przykład w podróż i w razie potrzeby doładować swój telefon (lub inne urządzenie elektroniczne).

Jaki power bank wybrać i kupić?

Przenośna ładowarka do telefonu to urządzenie, z którego korzystamy dość często, dlatego wybierając model odpowiedni dla siebie warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które pozwolą na udany zakup. Sprawdzamy więc:

Ranking 10 najpopularniejszych powerbanków

Prezentujemy ranking najczęściej kupowanych powerbanków wśród naszych użytkowników. Pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie o to jaki powerbank wybrać i kupić:

Pojemność power banku

Pojemność baterii zewnętrznej oznaczana jest przez producentów symbolem mAh (miliamperogodziny). Jest to zapis potoczny i powszechnie stosowany, który ma pomóc w określeniu średniej pojemności urządzenia, trzeba jednak wiedzieć, że dane te mają charakter orientacyjny. Na przykład jeśli mamy dobry powerbank o pojemności 6000 mAh, a bateria naszego smartfona ma pojemność 2000 mAh, nie oznacza to, że naładujemy nasz telefon 3 razy takim urządzeniem, ponieważ baterie zewnętrzne wykazują straty energii. Wielkość strat uzależniona jest od jakości banku energii.

Jaką pojemność wybrać?

Jeśli potrzebujemy baterii zewnętrznej, która ma zasilać nasz telefon na kilkadziesiąt minut, warto wybrać model o mniejszej pojemności (około 2500 mAh). Jeśli będziemy pozbawieni dostępu do prądu przez kilka godzin, sięgnijmy po bank energii o pojemności co najmniej 7500 mAh. Warto tu dodać, że większa pojemność oznacza też większy rozmiar i większą wagę urządzenia. Na przykład powerbank o pojemności 2500 mAh ma wagę około 120 g, podczas gdy model o pojemności 16 000 mAh – około 350 g.

Powerbanki o pojemności 4 000 mAh – 6 000 mAh Aktualna cena
Powerbanki o pojemności 6 000 mAh – 8 000 mAh Aktualna cena
Powerbanki o pojemności 8 000 mAh – 10 000 mAh Aktualna cena
Powerbanki o pojemności powyżej 10 000 mAh Aktualna cena

Wydajność power banku

Jak wspomniano powyżej, na podaną przez producenta pojemność baterii należy brać poprawkę ze względu na straty energii, jakie następują podczas używania urządzeń tego typu. Wbrew pozorom, wiedza ta może być bardzo przydatna i znacznie ułatwić zakup odpowiedniego powerbanku – dzięki temu unikniemy rozczarowania. Warto wiedzieć, że starsze modele power banków mają wydajność na poziomie 60% podanej wartości, natomiast nowsze urządzenia tego typu – na poziomie 90%.

Co wpływa na wydajność baterii zewnętrznej?

Powerbank TP-Link TL-PB10400

Tani powerbank TP-Link TL-PB10400

Power banki to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością, dzięki czemu w Internecie znaleźć można liczne opinie dotyczące ich użytkowania. Wiele z nich mówi o tym, iż na wydajność banków energii wpływa jakość ich wykonania i użytych materiałów, ale także takie czynniki jak jakość ładowanego telefonu, żywotność jego baterii, a nawet ujemna temperatura otoczenia. Wydajność powerbanków jest mimo wszystko stosunkowo wysoka. Na przykład dobra bateria zewnętrzna o pojemności 10 000 mAh jest w stanie w pełni naładować nasz smartfon aż 3 razy.

Rodzaje i liczba portów

Wybór powerbanku nie może obejść się bez sprawdzenia ilości i rodzajów portów. Do wyboru mamy najczęściej:

 1. Złącze mikro USB lub USB, najbardziej popularne i uniwersalne, które nie wymagają posiadania adaptera.
 2. Dwa porty USB, pozwalające na jednoczesne ładowanie dwóch różnych urządzeń.
Powerbanki o złączu 1x USB Aktualna cena
Powerbanki o złączu 2x USB Aktualna cena
Powerbanki o złączu lightning Aktualna cena
Powerbanki o złączu MicroUSB Aktualna cena

Jeśli szukamy najlepszego powerbanku do ładowania telefonu, MP3 czy nawigacji, potrzebujemy urządzenia z wyjściem 1 A (które daje prąd o natężeniu 1 Ampera). Do tabletu i innych urządzeń mobilnych będziemy potrzebować wyjścia 2 A. Standardowo w bateriach zewnętrznych panuje napięcie 5 V.

Dodatkowe funkcje

Powerbank Adata PV150

Dobry powerbank Adata PV150

Producenci banków energii niekiedy wyposażają swoje produkty w dodatki takie jak wskaźnik poziomu ładowania, system zabezpieczający przed zwarciem i przegrzaniem się czy też latarka. Osoby, które często przebywają w warunkach niekorzystnych dla działania urządzeń elektronicznych z pewnością zainteresuje fakt, iż na polskim rynku znaleźć można powerbank odporny na uderzenia, upadki, wodę i pył.

Rodzaje powerbanków

Prócz najbardziej znanych baterii zewnętrznych, które pobierają energię z gniazdka elektrycznego, można też spotkać modele ładowane w inny sposób. Należą do nich: powerbank na baterie, ładowarka solarna (słoneczna), powerbank akumulatorowy, rowerowy (na przykład działający dzięki dynamu), czy też ładowarka mechaniczna (na korbkę).

Producenci i cena power banków

Najpopularniejsi i najlepsi producenci powerbanków to obecnie GP, PQI, Forever, Colorovo, Omega czy Xiaomi. Cena takiego urządzenia waha się w granicach od nieco ponad 10 zł do 500 złotych. Modele o dużej wydajności (a także wadze i gabarytach) mogą kosztować nawet ponad 1000 zł.

Power bank Omega Aktualna cena
Power bank Adata Aktualna cena
Power bank PQI Aktualna cena
Power bank GP Aktualna cena

Opinie 5
 • Yucca

  Reply Author

  Mam kupiony różowiutki, płaski, wielkości telefonu powerbank forever, który prezentuje się niezwykle kobieco 🙂 Jest na tyle mały, że nawet do kopertówki wejdzie.


 • Meggie

  Reply Author

  Może moje pytanie jest głupie, ale czy powerbank pasuje do każego telefonu, czy trzeba kupić do konkretnego modelu?


 • Grzechu

  Reply Author

  są jakieś różne rodzaje powerbanków czy wszystkie działają na tej samej zasadzie? podłącza się usb czy tam mini-usb i już? to, że różnią się pojemnością to już wiem ale chodzi mi o rodzaje czy typy jak zwał tak zwał. chce kupić dobry powerbank, który posłuży mi przez lata a nie taki co to do niczego się nie będzie nadawał bo był tani…


 • rogery

  Reply Author

  Szkoda, że dopiero teraz się dowiedziałam, że są też power banki na baterie. Mam dwa (otrzymane z dwóch źródeł:P) i zawsze i tak zapomnę je naładować, co – zważywszy na ich zastosowanie – jest dość problematyczne:P


 • Tomek

  Reply Author

  Są powerbanki solarne , które nie potrzebują gniazdka .Niestety większość z nich to tanie badziewie z małymi panelami wielkości telefonu ,które nie są w stanie naładować akumulatora. Powerfilmsolar produkuje zwijane panele solarne, miedzy innymi dla amerykańskiej armii i ma w ofercie doskonałe powerbanki w których panel jest nawinięty na powerbank i w przypadku kiedy nie jest używany nie zajmuje miejsca i można go schować do kieszeni. Po rozwinięciu ma odpowiednio dużą powierzchnię do naładowania akumulatorów