Trendhunters!

Przenośna ładowarka

Ładowarka przenośna Nokia

Ładowarka przenośna Nokia

Przenośna ładowarka to urządzenie, które niemal każdy dziś potrzebuje. Bez względu na to, czy wybieramy się w podróż, jedziemy na wycieczkę, czy też po prostu będziemy dłużej bez dostępu do prądu, ładowarka taka daje nam pewność, że rozładowana bateria smartfona czy innego sprzętu elektronicznego nie popsuje nam szyków.

Ładowanie bez prądu

Przenośna ładowarka funkcjonuje pod wieloma nazwami: „power bank”, „bateria zewnętrzna”, „bank energii”, „mobilna bateria” czy „bateria przenośna”. Wszystkie te nazwy łączy jedno: oznaczają urządzenie, które pozwala nam naładować baterię (najczęściej telefonu) w momencie, gdy nie mamy dostępu do prądu elektrycznego. Ładowarka taka działa dzięki baterii litowo – polimerowej (LiPo, Li – Poly) lub litowo – jonowej (Li – Ion), której pojemność jest większa niż pojemność baterii smartfonów. Po naładowaniu takiego urządzenia, możemy je zabrać ze sobą w podróż i jeśli zajdzie taka potrzeba, naładować swój telefon. Przenośne ładowarki ładują też inne urządzenia elektroniczne, takie jak mp3, mp4, tablet czy nawigacja.

Jaką przenośną ładowarkę wybrać i kupić?

Choć najczęściej spotykane ładowarki to urządzenia ładowane dzięki energii elektrycznej, producenci wychodzą naprzeciw różnym potrzebom i oczekiwaniom użytkowników, oferując także alternatywne rozwiązania. Na polskim rynku znaleźć więc można ładowarki przenośne na baterie, ładowarki słoneczne (solarne), powerbanki akumulatorowe, rowerowe, a także ładowane na korbkę (ładowarki mechaniczne).

Przenośne ładowarki – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Ważne parametry

Najlepsza bateria zewnętrzna to taka, która jest idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Warto wiedzieć, że większa pojemność takiego urządzenia najczęściej idzie w parze z jego większymi gabarytami i wagą, dlatego wybór odpowiedniej ładowarki to wynik kompromisu pomiędzy tymi parametrami. Na przykład przenośna ładowarka o pojemności 2500 mAh waży około 120 g, natomiast ładowarka o pojemności 16 000 mAh ma wagę około 350 g. Wybierając power bank dobrze jest też wziąć pod uwagę wydajność ładowarki, rodzaje i liczbę portów, a także dodatkowe udogodnienia i funkcje, jakie zostały zastosowane przez producenta.

Wydajność baterii przenośnej

Przenośna ładowarka Ever Case

Przenośna ładowarka Ever Case

Liczne testy przeprowadzone na ładowarkach przenośnych wykazały, że parametry podawane przez producentów często zawierają wartości, które nie do końca odzwierciedlają prawdziwy stan rzeczy. Rzeczywista wydajność starszych modeli przenośnych baterii to około 60% podanej na etykiecie wartości, natomiast nowszych modeli – 90%. Na różnicę tę mogą mieć wpływ takie czynniki jak:

Mimo wskazanych różnic trzeba jednak dodać, że wydajność mobilnych baterii jest dość duża. Na przykład ładowarka o pojemności 10 000 mAh może naładować nasz smartfon aż 3 razy.

Pojemność baterii zewnętrznej

Powszechnie stosowane przez producentów oznaczenie pojemności podawane jest w miliamperogodzinach (mAh) i warto wiedzieć, że zapis ten należy traktować orientacyjnie. Mobilne baterie, podczas działania, wykazują straty energii, a ich wysokość uzależniona jest od jakości danego urządzenia. Dla przykładu, przenośna ładowarka do telefonu o pojemności 6000 mAh nie naładuje do pełna 3 razy smartfona z baterią o pojemności 2000 mAh.

Przenośna ładowarka o pojemności 4 000 mAh – 6 000 mAh Aktualna cena
Przenośna ładowarka o pojemności 6 000 mAh – 8 000 mAh Aktualna cena
Przenośna ładowarka o pojemności 8 000 mAh – 10 000 mAh Aktualna cena
Przenośna ładowarka o pojemności powyżej 10 000 mAh Aktualna cena

Mobilna bateria – porty

Przenośne ładowarki wyposażone są najczęściej w złącze mikro USB lub USB, które są najbardziej uniwersalne. Ponadto, niektóre modele dają możliwość ładowania dwóch urządzeń elektronicznych jednocześnie (dwa porty USB). Wyjście 1A (dające prąd o natężeniu 1 Ampera) będzie nam potrzebne do ładowania telefonu, nawigacji lub mp3. Tablet wymaga wyjścia 2A. W bateriach przenośnych panuje napięcie 5 V.

Przenośne ładowarki o złączu 1x USB Aktualna cena
Przenośne ładowarki o złączu 2x USB Aktualna cena
Przenośne ładowarki o złączu lightning Aktualna cena
Przenośne ładowarki o złączu MicroUSB Aktualna cena

Przenośna ładowarka – budowa i dodatkowe funkcje

Obudowa baterii zewnętrznych najczęściej wykonana jest z plastiku, choć znajdziemy też modele z materiałów takich jak ABS, silikon czy aluminium. Dostępne są też powerbanki „pancerne”, odporne na wodę, pył, uderzenia i upadki.

Producenci i cena przenośnych ładowarek

Producenci, których urządzenia mają dobre opinie i cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników to Forever, GP, PQI, Colorovo, Xiaomi i Omega. Tania ładowarka przenośna może kosztować nawet 10 złotych. Cena droższych modeli może sięgać nawet 500 złotych.

Przenośne ładowarki Omega Aktualna cena
Przenośne ładowarki Adata Aktualna cena
Przenośne ładowarki PQI Aktualna cena
Przenośne ładowarki GP Aktualna cena

Opinie 1
  • Igor

    Reply Author

    Przenośna ładowarka to jest bardzo dobra rzecz, jednak nie ma co liczyć na to, że ilość ładowań podana przez producenta jest prawdziwa. Miałem kilka powerbanków i we wszystkich ta ilość była znacznie, ale to znacznie zawyżona. Choć oczywiście w moim przypadku bez tego urządzonka ani rusz:P