Trendhunters!

Stacja dokująca

Stacja dokująca Lenovo hinkPad OneLink+

Stacja dokująca Lenovo hinkPad OneLink+

Stacja dokująca to urządzenie, które nie tylko pozwala na rozszerzenie możliwości laptopa, tabletu czy smartfona. Dzięki niej możemy przede wszystkim uniknąć uciążliwej plątaniny kabli, która jest nieodłączną częścią biurka, jeśli korzystamy z wielu sprzętów elektronicznych. Jaka stacja dokująca jest najlepsza? Co możemy zyskać dzięki takiemu urządzeniu?

Co to jest stacja dokująca?

Stacja dokująca służy do podłączania mobilnych urządzeń elektronicznych do urządzeń peryferyjnych. Najprostsze stacje dokujące używane są do ładowania baterii (na przykład w przypadku smartfonów). Bardziej złożone stacje dokujące mogą umożliwić laptopom czy tabletom spełnianie takich samych funkcji, jakie spełnia komputer stacjonarny. Pozwalają na podłączenie klawiatury, monitora i myszki, a także drukarki, skanera czy przewodowego połączenia z Internetem.

Jaką stację dokującą wybrać i kupić?

Wybierając stację dokującą, możemy zdecydować się na urządzenie wyprodukowane do konkretnej linii czy modelu laptopa. To rozwiązanie najprostsze i prawdopodobnie najlepsze. Dzięki niemu możemy podłączyć wszystkie dodatkowe porty bezpośrednio do szyny systemowej, co zapewnia szybkość połączenia, a przy tym nie musimy instalować dodatkowych sterowników pozwalających na zasilanie laptopa ze stacji. Wiele osób jednak decyduje się na zakup stacji uniwersalnych, zwłaszcza jeśli są w posiadaniu na przykład dwóch różnych laptopów. Takie stacje umożliwiają podłączenie przy pomocy złączy USB 2.0 i ExpressCard.

Stacje dokujące – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa stacji Producent Cena stacji
1Itec U3HDMIDVIDOCKItecAktualna Cena
2Lenovo 40A10065EULenovoAktualna Cena
3DELL Adapter Thunderbolt Dock 240W AC 452-BCOSDELLAktualna Cena
4Dell WD15 (452-BCCQ)DellAktualna Cena
5Asus SimPro Dock (90NX0121-P00450)AsusAktualna Cena
6Dell Universal Dock D6000 (452-BCYH)DellAktualna Cena
7Lenovo ThinkPad WorkStation Dock 40A50230EULenovoAktualna Cena
8Lenovo 40A00065EULenovoAktualna Cena
9Dell 452-BCCWDellAktualna Cena
10Dell 492-BCJLDellAktualna Cena

Pełna lista stacji dokujących…->

Stacja dokująca a replikator portów – porównanie

Obie nazwy często stosowane są zamiennie, jednak oba urządzenia różnią się od siebie. Przede wszystkim, stacja dokująca, w przeciwieństwie do replikatora portów, jest wyposażona w akumulator. Ponadto, stacja zawiera złącze dedykowane, podczas gdy replikator łączy się przez uniwersalny port USB. Stacje dokujące obsługują wybrane modele laptopów, natomiast replikator portów zasadniczo łączy się ze wszystkimi urządzeniami tego typu. Zarówno jednak stacja dokująca, jak i replikator spełniają jedną podstawową funkcję: służą do zwiększenia ilości portów.

Stacje dokujące z 5 portami USB Aktualna cena
Stacje dokujące z 6 portami USB Aktualna cena

Zalety stacji dokujących do laptopów

Stacje dokujące do laptopów nie tylko pozwalają na uniknięcie dużej ilości kabli, ale także wpływają znacząco na komfort pracy:

Stacje dokujące HDD

Urządzenia tego typu umożliwiają przesyłanie danych z jednego twardego dysku na inny. Na co należy zwrócić uwagę, kupując taki rodzaj stacji?

Stacja dokująca do iPhone’a, iPada, iPoda

Stacja dokująca Dell 452-BCCW

Stacja dokująca Dell 452-BCCW

Na rynku znaleźć też można oczywiście wiele rodzajów stacji dokujących przeznaczonych do urządzeń produkowanych przez Apple (z wejściem micro USB). Są to zarówno stacje umożliwiające podłączenie do komputerów stacjonarnych, pełniące funkcje audio, jak i działające jak zwykła ładowarka:

 1. Stacje umożliwiające połączenie z komputerem stacjonarnym – podłączone do komputera i zsynchronizowane z nim urządzenie pozwala na słuchanie muzyki z głośników PC.
 2. Urządzenia dokujące z głośnikami – pozwalają na słuchanie muzyki lub też ustawienie budzika z wybraną z biblioteki muzyką.
 3. Stacje dokujące z możliwością ładowania – iPhone, iPod czy iPad (także iPad mini i iPad air) ładują się po podłączeniu do stacji.

Producenci i ceny stacji dokujących

Stacje dokujące mają w swojej ofercie między innymi takie firmy jak Samsung, Sony, Lightning, Philips czy Logitech. Urządzenie tego typu, służące tylko do ładowania telefonu, można kupić już za kilka złotych. Natomiast stacje dokujące złożone z kilku portów do komórek, czy też stacje do laptopów i tabletów, mogą kosztować nawet 2000 – 3000 złotych.

Stacje dokujące Asus Aktualna cena
Stacje dokujące Lenovo Aktualna cena
Stacje dokujące Toshiba Aktualna cena
Stacje dokujące Dell Aktualna cena
Stacje dokujące HP Aktualna cena

Opinie 2
 • 767owiwo

  Reply Author

  Bardzo by mi się przydała taka stacja dokująca do laptopa, ale zastanawiam się, jak o podłączyć, to znaczy, czy zwykły użytkownik da sobie z tym radę, czy lepiej od razu poprosić zaprzyjaźnionego informatyka? 😛


 • 65hygge

  Reply Author

  Jeszcze są stacje dokujące do smartfonów. Ja ostatnio kupiłam i to jest dobry sprzęt rodzinny:P