Trendhunters!

Zasilacz do komputera

Zasilacz komputerowy ModeCom

Zasilacz komputerowy ModeCom

Dobry zasilacz komputerowy dostarcza odpowiednią ilość prądu do podzespołów, a także zapewnia bezpieczeństwo pracy urządzenia. Od niego zatem także zależy bezpieczeństwo naszych danych. Warto więc poświęcić nieco uwagi temu sprzętowi, aby wybrać ten najlepszy. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy, na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę.

Zaczynamy!

Kilka słów na temat zasilaczy do komputera

Zasilacze do komputerów stacjonarnych to zasilacze impulsowe. Oznacza to, że zbudowane są w oparciu o przetwornicę napięcia. Najbardziej powszechne są zasilacze ze standardem ATX. Określa on wysokość dostarczanego napięcia, dopuszczalne natężenie prądu i kształt wtyczek.

Jak w przypadku wszystkich akcesoriów elektronicznych, wybór zasilaczy jest duży, dlatego postaramy się pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie:

Jaki zasilacz komputerowy wybrać i kupić?

Najlepsze opinie wśród tego rodzaju sprzętu mają tak zwane zasilacze modularne. Pozwalają one na odłączanie kabli, które w danym czasie nie są nam potrzebne. Rozwiązanie takie sprawdza się doskonale szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z rozbudowanymi zestawami lub też mamy zamiar je w przyszłości rozszerzać. Dodatkowym atutem zasilaczy modularnych jest możliwość utrzymania większego porządku na biurku (brak plączących się kabli!). To jednak jeszcze nie wszystko: mniejsza ilość przewodów pozwala na lepsze chłodzenie zarówno samego zasilacza, jak i stacji.

Zasilacze do komputera – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Pora teraz przedstawić…

Parametry zasilacza

Zasilacz komputerowy Silentium

Zasilacz komputerowy Silentium

Jak dobrać zasilacz do komputera? Przede wszystkim sprawdzamy jego moc. Określa ona, ile energii zasilacz jest w stanie dostarczyć do pracy komponentów. Dane podane przez producenta na etykiecie oznaczają wartość nominalną, jaka może być dostarczona w razie konieczności. Zdarza się jednak, że producent zawyża tę wartość. Podaje na przykład moc sumaryczną wszystkich linii zasilacza, podczas gdy komputery używane przez nas w domach pobierają prąd przede wszystkim z linii 12V.

Jak obliczyć moc zasilacza?

Na stronach producentów można zwykle znaleźć kalkulatory, dzięki którym obliczymy moc zasilacza potrzebną do naszego komputera. Do powszechnie stosowanych komputerów, do użytku domowego czy biurowego, potrzeba zasilaczy o mocy od 300 do 500 W. Komputery gamingowe wymagają zasilaczy o mocy nawet 500 – 1200 W.

Typy chłodzenia

Zasilacze do komputera mogą mieć następujące typy chłodzenia:

Zabezpieczenia

Zasilacze komputerowe wyposażone są w szereg zabezpieczeń, wśród których znajdują się : OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem), UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem), SCP (zabezpieczenie przed zwarciem), OPP (zabezpiecza zasilacz przed przeciążeniem) oraz OTP (zabezpieczenie termiczne).

Przewody i wtyczki

To ważne elementy zasilacza, gdyż użycie ich do nieprawidłowego gniazda może spowodować nawet awarię komputera. Jakie wtyczki znajdują się na wyposażeniu zasilacza komputerowego?

Tyle informacji technicznych. Pora odpowiedzieć na pytania: ile kosztuje zasilacz do komputera i którzy producenci mają je w swojej ofercie?

Producenci i cena zasilaczy komputerowych

Wśród producentów zasilaczy do komputerów stacjonarnych znajdują się marki takie jak: ModeCom, be quiet!, Corsair, Asus, AT, Lenovo czy Chieftec. Najtańsze zasilacze kosztują w granicach 50 złotych. Najdroższe mogą stanowić wydatek przewyższający 1000 złotych.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi rankingami. Przedstawiają one produkty cieszące się największą popularnością wśród użytkowników i mające najlepsze opinie. Jednocześnie, pozwalają na szybkie i łatwe porównanie cen u poszczególnych sprzedawców.

Opinie 3
 • Adonil

  Reply Author

  Moje pytanie pewnie jest naiwne, ale czy nie da się kupić zasilacza do komputera stacjonarnego po prostu do danego modelu? Czy to chodzi o to, że są różnice w cenach?


 • Violix

  Reply Author

  Zasilacz kupujesz generalnie pod to co masz w obudowie, polecam przejrzeć sobie propozycje markowych zasilaczy do 3 stówek: https://www.komputronik.pl/informacje/zasilacz-do-300-zl-top-5-czyli-wybrac/ – generalnie ze swojej strony polecam Chiefteca i Thermaltake’a nigdy się na tych markach nie zawiodłem w kwestii zasilania.


 • Krzycha

  Reply Author

  Muszę kupić zasilacz pc i ostatnio trafiłam na taką czarną listę, których nie kupować. Była taka długa, że chyba wszystkie firmy się tam zmieściły:P