Trendhunters!

Zasilacz do laptopa

Ładowarka do laptopa Apple

Ładowarka do laptopa Apple

Nie wiadomo dlaczego, ale okazuje się, że zasilacz do laptopa przestaje działać zawsze w nieodpowiednim momencie. Zasilacz nie ładuje akurat wtedy, gdy mamy do dokończenia ważną pracę, wzięliśmy się (po kilku latach zwlekania) za zgrywanie zdjęć, czy też potrzebujemy laptopa do innych potrzebnych zadań. W takim momencie trzeba jak najszybciej znaleźć w sklepie czy w Internecie nową ładowarkę.

Pozostań z nami, a dowiesz się, jak to zrobić!

Czy zakup oryginalnego zasilacza jest konieczny?

Dobry zasilacz, odpowiednio dobrany do sprzętu, nawet jeśli nie jest oryginalny i jest niekoniecznie przeznaczony dokładnie do tego modelu, może z powodzeniem spełniać swoje zadanie. Aby tak się stało, warto przede wszystkim znać podstawowe parametry, jakie powinna mieć ładowarka do naszego laptopa.

Jaki zasilacz do laptopa wybrać i kupić?

Napięcie, natężenie i moc prądu, a także rodzaj wtyczki – znajomość tych parametrów pozwoli Ci na zakup najlepszego zasilacza do Twojego laptopa.

Przyjrzyjmy się im bliżej!

Napięcie

Napięcie podawane jest woltach (V) i musi być zgodne z napięciem podawanym na laptopie, z tolerancją do 1 V.

Natężenie

Natężenie prądu mierzy się w amperach (A). Podana na etykiecie wartość określa największe natężenie, jakim może być obciążony dany zasilacz. Natężenie prądu nie może być mniejsze od tego, którego wymaga laptop. Jeśli tak się stanie, możemy uszkodzić komputer. Może być jednak większe; laptop pobierze tyle prądu, ile będzie potrzebował.

Moc

Moc prądu liczona jest w watach (W). Podobnie jak w przypadku natężenia, wartość mocy może być większa od tej podanej na etykiecie. Jeśli jednak moc zasilacza będzie mniejsza od wymaganej, możemy spodziewać się długiego czasu ładowania baterii, a nawet awarii zasilacza.

I jeszcze jeden element, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę:

Wtyk

Jeśli trudno nam znaleźć informacje dotyczące wymiarów wtyku, można zmierzyć go samemu za pomocą suwmiarki. Wymiary podajemy w milimetrach (mm). Bierzemy pod uwagę nie tylko średnicę wewnętrzną i zewnętrzną wtyku, ale także jego kształt i długość.

Oryginalna czy… tania?

Zasilacz sieciowy Samsung

Zasilacz sieciowy Samsung

Najprościej oczywiście kupić ładowarkę do laptopa przeznaczoną dokładnie do danej marki i danego modelu. Takie akcesoria jednak mają często wysoką cenę, dlatego wielu z nas decyduje się na zakup tańszego, niemarkowego odpowiednika.

Zamienniki

Kupując ładowarkę do laptopa nieznanego producenta trzeba niestety liczyć się z pewnym dyskomfortem. Takie zasilacze produkowane są jako sprzęty uniwersalne, a to wymusza na przykład uśrednianie wymiarów wtyków. Stąd wtyczki łatwo się wypinają, powodując przerywanie dopływu zasilania.

Tylko tyle?

Nie, to jeszcze nie wszystko. Częstym problemem, z którym borykają się użytkownicy nieoryginalnych zasilaczy do notebooków, jest też na przykład „niestabilny” kursor.

Zasilanie w podróży

Osoby, które często podróżują po świecie, z pewnością zainteresuje fakt, iż można także kupić podróżne zasilacze do laptopów. Ich niepodważalną zaletą są dodatkowe wtyczki stosowane w różnych rejonach świata. Ponadto, takie ładowarki są często mniejsze niż zasilacze standardowe.

Nawet jeśli podróżujemy tylko po Polsce, z pewnością przyda nam się…

…zasilacz samochodowy do laptopa

Zamiast zwykłej wtyczki do gniazdka, jest on wyposażony w wejście do zapalniczki samochodowej. Taki zasilacz dobieramy dokładnie tak samo jak ładowarkę standardową.

Uniwersalna ładowarka do laptopa

Uniwersalne zasilacze do laptopów wyposażone w suwaki do regulacji napięcia mogą się wydawać kuszącą propozycją. Jednak opinie co do ich stosowania są zgodne: często zdarza się, że przypadkowo przestawia się napięcie wyjściowe. W konsekwencji uszkodzeniu może ulec płyta główna – nawet nieodwracalnie!
Znamy już najważniejsze parametry zasilacza do laptopa: napięcie, natężenie i moc prądu, a także rozmiar wtyku. Wiemy już też trochę na temat rodzajów zasilaczy.

Sądzimy, że o wiele łatwiej teraz przejść do wyboru odpowiedniej ładowarki.

Producenci i cena zasilaczy do laptopów

Popularni producenci laptopów, a co za tym idzie, także ładowarek, są Asus, Dell, Lenovo, Toshiba, Acer, Samsung czy też HP. Najtańszą firmową ładowarkę do notebooka udało nam się znaleźć za 40 zł. Najdroższa może kosztować nawet 550 złotych.

Uniwersalne ładowarki, z wymiennymi wtyczkami (w tym ładowarki uniwersalne samochodowe) mają w swojej ofercie firmy takie jak Whitenergy, Gembird, Logic, Media – Tech, Targus, Qoltec, Tracer i Modecom. Ich cena waha się w granicach 20 – 200 złotych.

Opinie 3
 • Eeemil

  Reply Author

  Kupiłam zasilacz do mojego Lenovo i po pewnym czasie kursor mi zaczął wariować po ekranie:/ Z tego, co wyczytałam, to może być właśnie od ładowarki nieoryginalnej. Co prawda, da się żyć – po prostu odłączam kabel i jest spokój. A co ciekawe, nie ma na to reguły. Czasem kilka dni wszystko jest OK, a potem wariuje:d


 • Remix

  Reply Author

  Właśnie ja mam to samo, zmieniłem kabel zasilający niedawno, a zastanawiałem się, skąd się to wzięło:P


 • Gura

  Reply Author

  A u mnie kabel do laptopa ciągle się rwie przy wtyczce:/